249$’lık Samsung Chromebook

Google, haftaya satışının başlanması planlanan yeni Chromebook cihazını tanıttı. Chrome ve Uygulamalar departmanının yöneticilerinden olan Sundar Pinchai, yeni cihazın 249$ ile haftaya satışa çıkarılacağını söyledi. Ayrıca en çok ziyaretçiye sahip olan ilk 500 Best Buy mağazasında çeşitli noktalar oluşturulacak ve böylece kullanıcılar bilgisayarı test etme imkanı bulacaklar.

Yeni Samsung Chromebook’un kişisel olarak ya da okullarda veya işte kullanılabilmesi için tüm fonksiyonların tek bir bilgisayar içinde toplanabilmesi amaçlandı. Fiyatının düşük olmasıyla beraber insanların Bulut yapısını kullanmaya başlaması da teşvik ediliyor. 11.6″ ekran, 2 GB RAM, 1.1 kg ağırlığında, 6.5 saatlik pil ömrüne sahip, 1080p’lik vidyoyu saniyede 30 film karesi olarak çalıştırma özelliğine sahip olan cihazda bluetooth var. Tamamen sessiz olan cihaz “hafif ve taşınabilir” olarak tanımlanıyor. 16 GB’lık SSD hafızaya sahip cihaz, ilk 2 yıl geçerli olmak üzere 100 GB’lık Google Drive hesabıyla beraber geliyor.

Birçok Chromebook 3G ve 4G gibi özelliklere sahipken, Samsung Chromebook’da böyle bir özellik olmayacak. Bunun yerine sadece wi-fi özelliği olacak.

Kullanıcılar, bu cihaz sayesinde favori Google uygulamalarını kolayca kullanabilecek. Pinchai, herşeyi kullanıcıların 1 tık uzağına getirmek için Google’ın çok çalıştığını ifade etti. Gmail, Google Drive, Google+ Hangouts vb şeylere ihtiyaç olup olmadığına bakılmaksızın bu tür uygulamalar kullanılabilir olacak. Cihaz, diğer Android araçlarına da bağlı olabilecek. Google dünkü tanıtımında bu özelliği şöyle tanıttı:

“Örneğin San Francisco’da pizza restorantı arıyorsunuz ve Google Maps’ten araştırıyorsunuz. Gitmek istediğiniz yeri bulunca, hiçbir şey yapmanıza ihtiyaç olmadan otomatik olarak Android cihazınıza bildirim gelecek.”

Yeni Samsung Chromebook, Google servislerine sorunsuz girişinize izin verecek. Bu laptoptan bir kere girdiniz mi başka yapmanız gereken şey kalmayacak.

Google yeni cihazını haftaya piyasaya sürecek ve internetten ve mağazalardan olmak üzere satışına başlayacak. Şirket için bazı ilkler de yaşanacak. Birleşik Devletler’deki en çok ziyaret alan 500 Best Buy mağazasında Chromebooklar kullanıcılara tanıtılacak. Amazon gibi sitelerden çevrimiçi olarak alınabilecek olan bu bilgisayarın, Google Play mağazasından da siparişi mümkün olabilecek.

Bir Cevap Yazın