Adobe, Güvenlik Problemi Olan Programlar Arasında İlk Sırada

Geride bırakıyor olduğumuz ilkbahar mevsimi; güvenlik açıklarının ve zaafiyetlerinin üst düzeyde olduğu bir mevsime dönüştü. Adobe programları da, Kaspersky Laboratuvarları’nın bilgisayarlardaki en ünlü 10 güvenlik açığını ortaya koyduğu listede bir çok sırada kendine yer buldu.

Adobe, listede 10 programın arasından 5’ini kaptı. Adobe; Reader/Acrobat ve Flash ile ilk 3’e girerek podyumu kimseye kaptırmadı. Listenin alt taraflarındaysa yine Adobe Shockwave ve başka güvenlik açıklarına sahip Adobe Reader/Acrobat programları yer aldı.

Java ise listede 4. ve 5. yerleri aldı. Onu Apple Quicktime, Winamp ve Microsoft Office izledi. Bu durumda aslında Microsoft’un sevindiği düşünebiliriz; çünkü 2010 yılının listesinin büyük çoğunluğunda Microsoft ürünleri vardı.

Şimdi şu soru akıllara gelebilir; Sony ve PlayStation Network(Geçenlerde hacklenmişti.) bu listede neredeler? Şunu söylemeliyiz ki bu listede olanlar bilgisayarlarda bulunan ve kullanılan programlardır. PSN’ye bilgisayarlar yoluyla bağlanılabiliyor, yani sadece PlayStation 3 konsollarına gerek yok. Web tabanlı bir servis olduğu için bu listede yer almadı.

Kaynak: http://www.zdnet.com/blog/btl/adobe-tops-kaspersky-labs-list-for-top-ten-pc-vulnerabilities/49093
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın