Alchemy: İçinizdeki Sese Kulak Verin, İlginç Şekiller Yaratın.

Çoğu çizim programları düzgün şekiller çizmenizi ve resimler üzerinde ayarlar yapmanızı sağlarken, Alchemy bunlardan farklıdır.

Java tabanlı olan bu uygulama, kullanıcılarına alternatif çizim deneyimlerinin kapılarını açıyor. İçinizden gelen sese göre farenizi kullanarak çeşitli şekiller oluşturabiliyorsunuz.

Üzerine ekleme yapılabilen veya inaktif duruma getirilebilen modüllerle birçok ilginç şekil tasarlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları:

* ‘blind’ modu. Normal taslak görünümünü kapatın. İçinizden geldiğince şekiller çizin. Tabi bu sırada blind modunu kullandığınız için şekiller görünmeyecek. Ardından blind modundan çıktığınız zaman ortaya çıkardığınız şekillere göz atın.
* Rastgele şekiller oluşturun. Mesela hayali bir karakter için ya da bir uzay aracı için kendinize bir başlangıç noktası oluşturun böylece.
* Ayna görünümü. Efektlerden mirror yani ayna görünümünü seçerek çizdiğiniz şekillerin aynı anda simetriğini de ortaya çıkarın.
* Şekilleri bozun, kırın, dökün, dağıtın.

Alchemy programında yaptığınız hamleyi geri alma, yaptığınız iş üzerinde düzenlemeler yapma gibi seçenekleri bulamayacaksınız. Uygulamanın asıl odaklandığı şey; iyi, kötü, garip, güzel şekillerin bir sentezi olacak.

Genel Özellikler:

* Çizimlerinizi belli zaman aralıklarıyla kaydedin. Yapacağınız çizimleri ayarları kullanarak belli süreler içinde pdf dosyasına kaydetme imkanına sahipsiniz.
* Taslağı otomatik olarak temizleme özelliği. İsterseniz üstüste şekiller çıkarabileceğiniz gibi otomatik temizleme modunu kullanarak her hamlenizde yeniden beyaz bir sayfayla başlayabilirsiniz.
* Taslağı çeşitli yerlerde kullanın. Otomatik bir şekilde, yaptığınız şekilleri daha bilinen çizim programlarıyla açabilirsiniz. Mesela bir vektör dosyası olarak.
* Dikkatinizi dağıtmayın: Alchemy çok küçük bir arayüze sahip. Basit bir araç çubuğu var. Çizim yapacağınız zaman bu araç çubuğu kayboluyor. Tam ekran modu da var. Çizimlere odaklanmanız için herşey hazır.

İndirme ve Yükleme:

Alchemy, tüm işletim sistemlerinde çalışabilen Java tabanlı bir uygulamadır. Linux kullanıcılarının Java 1.5 veya daha üst versiyonlarına sahip olması gerekmektedir.

http://al.chemy.org/download/

Linuxcuların yapması gerekenler:

Dosyayı indirin.

Sıkıştırılmış arşivden çıkarın.

Dosyayı çıkarttığınız dizinin içine girin.(Terminal kullanarak) Çünkü .jar uzantılı java uygulamaları genelde varsayılan Linux sürümlerinde çift tıklayarak çalıştırılamaz, sıkıştırılmış arşiv gibi davranır.

Terminalde “java -jar Alchemy.jar” yazıp(tırnak işareti olmadan) uygulamayı çalıştırın.

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2010/08/alchemy-lets-you-draw-using-your-voice.html

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın