Android 3. Yılını Kutluyor.

Bundan 3 yıl önce, teknolojinin lider markaları bir araya geldiler ve mobil araçlar için yeni bir açık kaynak kodlu platformu duyurdular.

Bu platformun adı? Evet, Android. İşte bugün 3. yılını kutluyor.

2007’ye dönecek olursak, Google, T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola ve diğer büyük şirketler güçlerini birleştirdiler ve Open Handset Alliance(Açık Telefon Birliği) aracılığıyla Linux kernel 2.6 versiyonu üzerinde çalışan mobil işletim sistemini duyurdular. (Duyurunun Yapıldığı Adres)

Bu açıklamanın ardından Android işletim sistemi gitgide büyüdü ve Amerika’da en popüler mobil işletim sistemi haline geldi. Android tabanlı akıllı telefonların ticaretiyle de sadece 2010 yılında dünya çapında 55 milyon kullanıcının üzerine çıktı. Ayrıca kullanım alanları da genişledi: Televizyonlar, arabalar… Google’ın bu projesinin bu kadar popüler olacağı belki de tahmin edilemiyordu. Üzerinden sadece 3 yıl geçti ve önünde daha çok uzun bir yol var. Tahminlere göre de 2014 yılında Nokia’yı geçecek.

Tarihine kısaca göz atacak olursak, 2007 kasımında duyurulan Android için hazırlanan App Store ve Android Market Ağustos 2008’de hizmete girdi. Şubat 2009’da üst sürüm olan Cupcake, eylül 2009 da Donut, ekim 2009’da Eclair adını aldı. Eylül 2008’de çıkarılan ilk telefonun ardından kasım 2009’da Android’in ikinci telefonu olan Motorola Droid 1 haftada 100,000 tane stoklandı ve dağıtıldı. Mayıs 2010’da Android ve Chrome üzerine inşa edilen Google TV tanıtıldı. Temmuz-Ağustos 2010’da ise şu anki sürüm olan FroYo duyuruldu. Ekim 2010 itibariyle de Android marketteki uygulamaların sayısı 100,000 i geçti. Bu arada Android sürümlerine tatlı isimlerinin verildiğini belirtmekte fayda var.

Bu ay ya da önümüzdeki ay yayınlanacağı düşünülen sürümün ise Gingerbread olacağı biliniyor. Gingerbread ile yeni özelliklerle beraber Android aygıt yazılımındaki açıkların da kapatılması bekleniyor.

Kaynak: http://www.digitaltrends.com/mobile/happy-third-birthday-android-a-timeline-of-googles-mobile-offspring/
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın