Android Güvenlik Aracı’nın Trojanlı Versiyonuna Dikkat!

Google’ın geçen hafta sonu Android tabanlı telefonlardaki zararlı uygulamaların temizlenmesi için çıkarttığı güvenlik aracının trojanlı versiyonu kullanıcıları tehdit ediyor.

Bu trojanlı paket, resmi olmayan Çin kaynaklı bir web sitesinde bulundu. Yani resmi Android Market’i kullananlar için herhangi bir tehlike şu an için bulunmamakta.

Geçen hafta Android Market’te 58 zararlı uygulamanın tespit edilip, 260,000 cihaza yüklenmesinin ardından Google bu uygulamaları marketten silmiş ve aynı zamanda telefonlardan temizlemişti.

Şimdi ise başka bir tehlike karşımızda. Symantec yetkililerine göre, Google’ın telefonlardaki bu zararlı yazılımları tespit edip onları temizleyen uygulaması olan Android Market Güvenlik Aracı, birileri tarafından yeniden düzenlendi ve içine gömülen kod aracılığıyla kullanıcılardan habersiz SMS mesajları göndermekte. Aynı zamanda kullanılan bu kod, Google Code tarafından barındırılan ve Apache altında lisanslanmış bir projeyi aracı olarak kullanarak bu işi gerçekleştiriyor.

Android Market’teki ilk zararlı yazılım “DroidDream” adındaki bir uygulamaydı. Kullanıcı ve ürün bilgilerini kaydetmekle kalmayıp, daha bir çok zararlı kodu telefona yükleyerek daha büyük çapta zararlara neden olabiliyordu.

Kaynak: http://news.cnet.com/8301-1009_3-20041584-83.html
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın