Android’deki Wi-Fi Güvenlik Açığı Kapatıldı.

Google, şifrelenmemiş Wi-Fi ağlarda, kullanıcıların takvim bilgileri ve irtibat listesindeki bilgiler gibi verilere erişime izin veren güvenlik açığını kapattı.

Google sözcüsü: “Bugün; belirli durumlarda kullanıcıların özel bilgilerine erişilmesine izin veren bir güvenlik açığına karşı önlem alıyoruz. Kullanıcıların herhangi bir çaba sarfetmesine gerek yok. Bir kaç gün içinde sorun tamamen hallolacak.”

Sorunun çözümündeki mantık şöyle: Tüm android tabanlı araçlar Google Calender ve Contacts hizmetlerine HTTPS protokolü üzerinden bağlanacak. Böylece korumasız kablosuz ağlarda eğer bir kişi bu bilgileri elde etmek isterse; bu uygulamalara erişim için gerekli olan ve herhangi bir Android kullanıcısının cihazında geçerli olan güvenlik sertifikasını elde edemeyecek. Android kullanıcılarının bir şey yapmasına gerek yok. Sadece bir kaç gün içinde sorun çözülecek.

Android’in akıllı telefonlar için olan son sürümü 2.3.4 ve tabletler için olan sürüm 3.0’da bu sorun yaşanmıyordu. Ama eğer Android kullanıcılarının %99’unun eski versiyonları kullandığı gerçeğini düşünecek olursak bu kararın ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz.

Bu arada Google, Picasa Web Albümleri’nde de böyle bir sorun olup olmadığını araştırıyor. Çünkü Alman araştırmacılar bu güvenlik açığının burada da olduğunu iddia etmişlerdi.

Kaynak: http://news.cnet.com/8301-27080_3-20064011-245.html
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın