Apple’ın Ücretsiz İşletim Sistemi Linux İçin Tehdit Değil

Linux işletim sisteminin yaratıcısı Linus Torvalds’a göre, Apple’ın en son çıkardığı işletim sistemi OS X Mavericks ücretsiz olmasına rağmen Linux’u etkilemeyecek.

Ekim ayında Edinburgh’da düzenlenen LinuxCon Europe konferansında konuşan Linus Torvalds soru-cevap kısmında Linux’un 22 yıldır kendi işletim sistemini sunduğunu, Apple’ın son işletim sistemi olarak açıkladığı OS X Mavericks’in ücretsiz olmasının Linux’un felsefesinden tamamen farklı olduğunu söyledi. Torvalds’ın böyle konuşmasının altında şu gerçek yatıyor: Açık kaynak kod terimi ücretsiz anlamına gelmiyor.

Torvalds’a göre Apple’ın Mavericks güncellemesi ücretsiz olabilir ancak açık kaynak kodlu değil ve insanların onu kullanması için hala pahalı donanımsal araçları kullanması gerekiyor.

Soru-cevap kısmında Torvalds, henüz emekli olmayı düşünmediğini de söyledi. Görevi bırakması için neyi beklediği sorulunca işlerin artık ilginç hale gelmediği vakit görevi bırakacağını söyledi. Eğer artık kodlamayı beceremediğini hissederse ve doktoru kendisine tavsiye ederse mesleği bırakacağını açıkladı.

Hatta Torvalds bir gün başına kötü birşey gelirse Linux’a hiçbir şey olmayacağını söyledi. 20 yıldır linux’u geliştirmeye çalışan binlerce insanın olduğunu ve yenilerin de buna eklendiğini belirtti.

“İnsanlar beni ve nasıl çalıştığımı biliyorlar. Benim yaptığımı ve o yaptığımı sunma tarzımı beğenmeyebilirler ancak şuna inansınlar ki ben belirli bir çizgide yürüyorum ve önemli olan da bu” şeklinde konuştu.

Torvalds Lİnux’un 5 yıl sonra hangi pozisyonda olacağına dair fikrinin olmadığını açıkladı ve ekledi: “Plan yapmadım. Şu anda da bir planım yok. Bu biyolojideki evrim gibi birşey. Sonunun gelmesi gibi bir durum yok ortada. İşe yarayan şey hayatta kalır.”

Bir Cevap Yazın