Çevrimiçi Güvenlik Entegreli Tarayıcılar

Şu an piyasadaki tarayıcıların güvenliği iyi olabilir. Chrome, Firefox hatta Internet Explorer bile bunlardan birisi olabilir. Şifrelerinizi Passwd.io gibi servislerde güvenle saklıyor ve kaliteli bir antivirüs kullanıyor olabilirsiniz. Ama güvenliği daha yüksek olan bir tarayıcı istiyorsanız bu kısa liste tam sizin için.

Şu anda tarayıcılar için çeşitli güvenlik önlemleri sunan hatta firewall ve güvenli bağlantı gibi hizmetleri sunan yeterince antivirüs yazılımı var. Aşağıdaki listedeki yazılımlar ise tarayıcıların daha güvenli olması için onlara özel güvenlik sistemlerini sunuyor. Özellikle sanal tehditlerin artmaya başladığı günümüzde ileride bu tür ürünlerin sayısının artacağı da kesin. Aşağıdaki ürünlerin hangisinin en iyi olduğunu söylemek güç, yani listemizin tam bir kazananı yok.

Gelişmiş Çevrimiçi Güvenliği Olan 4 Tarayıcı

Comodo Dragon Internet Tarayıcısı

Comodo’yu duymuşsunuzdur. Parasal hesaplarla ilgili web sitelerinde güvenliğin sağlanması için kullanılan yazılımlardandır. Kullanıcıların güvenliğini önemsediklerinin göstergesi olarak Dragon Internet Tarayıcısı adında yazılım yayınladılar. Tarayıcı ücretsiz ve aşağıdaki özelliklere sahip:

 • Chromium teknolojisi kullanılarak yapılmış gizlilik iyileştirilmesi
 • Cookieleri ve web ajanlarını durdurma yeteneği
 • İndirme yapılırken yapılan takipleri önleme yeteneği

 

Dell Kace Browser

Bu tarayıcı bilgisayar bilgisi ileri düzeyde olan kişiler için ya da sistem yöneticileri tasarlanmış. Aslında tam bir tarayıcı dememiz mümkün değil. Tarayıcınız için oluşturulmuş bir takım eklenti seti. Kendi ayarları var. Dell Kace Tarayıcısının sırrı sanallaştırma teknolojisi üzerine kurulu. En büyük avantajı, Kace tarayıcısı aracılığıyla yanlışlıkla indirilen şüpheli bir yazılım varsa sisteme hiç dokunulmadan işletim sisteminden ayrılıyor olması. Yazılımın bazı temel özellikleri:

 

 • Beyaz ve siyah liste ile iyi bilinen sitelere erişimin sağlanması ya da kötü olarak bilinen sitelere erişimin önlenmesi.
 • Tespit edilen ve önlenen içerik ve işlem sayısının istatistiklerinin gösterilmesi.
 • Normal kullanım sırasında en baştaki sisteme dönülmesinin sağlanması, hızlı şekilde değişikliklerin geri alınabilme özelliği ve saldırılara karşı kolayca kurtarma seçeneklerinin olması

Provisio Site Kiosk

Provisio Site Kiosk, genel erişime açık bilgisayarları korumaya yönelik bir program. Dell Kace Tarayıcısı ile aynı temel özelliklere sahip. Yani tarayıcıda gerçekleştirilen işlemleri işletim sisteminin kendisinden ayırabilme özelliği var. Aşağıda artırılmış çevrimiçi güvenlik önlemlerinden bazılarını sıraladık:

 

 • SiteKiosk ve Site Remote özellikleri sayesinde belirtilen adreslerdeki kullanıcı aktivitesinin kaydı
 • Üretildiği tarihten bu yana 10 yıldan fazla süredir sürekli bir gelişmenin olması
 • Yazılımın işletim sisteminizi ve kritik klasörleri herhangi bir duruma karşı koruması

Comodo IceDragon

Comodo IceDragon artık Comodo tarafından desteklenmiyor ama yine indirme için link bulunmakta. Comodo Dragon Internet tarayıcısından farkı ilk Chromium teknolojisini taban alırken bu ise Mozilla çekirdeğini kullanıyor. Bu versiyon daha iyi gibi görünüyor; belki de etkileyici özelliklerinden dolayı böyle görünüyordur:

 • Comodo Güvenli DNS
 • Tarayıcıya entegre Site Denetleme Aracı
 • Firefox yer imleri, geçmiş, parolalar ve daha fazlasının IceDragon’a aktarılabilme özelliği

Eğer önemli bilgileriniz varsa, her gün banka işlemleriyle iç içeyseniz bu tür geliştirilmiş çevrimiçi güvenlik entegreli tarayıcılar kullanın. Bilgilerinizi kaptırıp üzülmektense güvende olmak iyidir.

Bir Cevap Yazın