Çiçek Virüsü’nün Geleceği DSÖ’yü Karıştırdı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pazartesi günkü toplantısında çiçek virüsü ile ilgili hararetli tartışmalar yaşandı. Diğer ülkeler virüsün yok edilmesini isterken Birleşik Devletler ve Rusya virüsü muhafaza etmek istiyor.

Rusya’nın ve Birleşik Devletlerin laboratuvarlarında bulunan virüsün son resmi örneklerinin yok edilmesiyle ilgili 1986’dan beri süren tartışmalar hala devam ediyor.

Washington ve Moskova; virüsü bilimsel amaçlar doğrultusunda korumak istiyor. 1979 yılında eradike edilen hastalığın yeniden yayılması ihtimaline karşın aşı oluşturma amaçlı olarak virüsün muhafaza edilmesi isteniyor.

Bu 2 ülkenin endişe ettiği tek nokta ise virüsün biyolojik silah olarak kullanılması amacıyla başka ülkeler tarafından çalınması ihtimali…

DSÖ’nün 193 üyesinin hazırladığı taslakta, virüslerin 5 yıl içinde yok edilmesi konusunda görüşmelerin başlatılması önerisi sunuldu. Ama Rusya ve Birleşik Devletler hala virüsü korumak istiyor.

Rus temsilciye göre şu anda aşının hazırlanması ve verimliliği için yeterli garantiye sahip değiliz.

Rus temsilci “Virüsün yok edilmesi geri dönüşümsüz olacak.” diye ekledi. “Tüm insanlığı ilgilendiren bir sağlık meselesinde radikal bir adım atmadan önce 2 kez düşünmek gerekir. Ancak araştırmalar yapıldıktan sonra virüsün yok edilmesi için bir tarih belirlenebilir.”

Avrupa Birliği, Kanada, İsrail, Monaco, Kolombiya ve Çin bu hareketi destekliyorlar.

Diğer yandan Kuzey Afrika ülkeleri, İran, Tayland, Zimbabwe ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 20’ye yakın ülke bu fikre tamamen karşılar ve virüsün hemen yok edilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Malezyalı temsilciye göre virüsü korumaya dair artık bilimsel hiç bir neden kalmadı.

İranlı yetkili ise virüsü 30 yıl boyunca korumalarına razı olduklarını, bundan sonra ise virüsün imhası için bir tarihin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Bir çok farklı sesin çıktığı toplantıda, bir sonraki pazartesine kadar yeni bir taslak hazırlanması amacıyla bir çalışma grubu oluşturulması kararı alındı.

Kaynak: http://interaksyon.com/article/3982/future-of-smallpox-virus-samples-sparks-row-at-who
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın