Dell, Tablet Bilgisayar Sektörüne Geri Dönüyor.

Dell’in aralık ayında aldığı kararla Streak 7 tablet bilgisayar projesinin satışlarını durdurmasından sonra gelen bu haber herkesi heyecanlandıracak. Bilgisayar üreticisi olan bu büyük firma kararından tamamen vazgeçmiş görünüyor. Dell, tablet sektörüne dönmek için çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor.

Şirketin bu yılın sonunda tabletleri piyasaya sürmesi bekleniyor ve müşteriler için daha kıymetli bir ürün oluşturulması için özel çaba gösteriliyor.

Dell’in reklam yöneticisi Steve Felice’in Reuters haber ajansına yaptığı açıklamayla şirketin biraz daha bekleme taraftarı olduğu görülüyor. Felice; “Bu sektöre yılın sonlarına doğru büyük ve güçlü bir şekilde gireceğimizi göreceksiniz. Bu sektöre nasıl gireceğimizi belirlemede ise çok dikkatli olacağız.” şeklinde konuştu.

HP’nin Touchpad ve RIM’in BlackBerry Playbook projelerindeki başarısızlıkları, Dell’in dikkat çeken bir tablet yapması için çok dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Ama tabii bu süre çok da uzun olmamalı, çünkü tablet bilgisayar satışları, bilgisayarlar satışlarını neredeyse yedi bitirdi ve de Dell’in elinde, teknolojiye aç tüketicilerine sunabileceği herhangi birşey yok.

Felice, tabletin Android’le mi, Windows 8’le mi çalışacağına dair bir bilgi vermedi; ancak Microsoft’un Windows 8 ile sunmak istedikleri onu da heyecanlandırıyor. “Şu an için çok fazla bir ilerleme yok ve Microsoft için bu sektöre Windows 8 ile girmesinde yeni bir pencere açılıyor gibi görünüyor. Windows 8’in özelliklerine ileride dokunmak isteriyorum.”

Gerçekten de Windows 8 uygun bir seçim gibi görünüyor. Çünkü bir şirketin, Windows ile diğer platformlara nazaran daha rahat çalışabileceği düşünülüyor. Ayrıca Dell, Çin’deki tablet ve akıllı telefonlar için Çin kökenli arama motoru Baidu ile de işbirliği halinde. Ama bu ürünler, Birleşik Devletler’de aynı şansa sahip değiller gibi görünüyor.

Kaynak: http://venturebeat.com/2012/01/10/dell-plans-to-reenter-the-tablet-arena-with-a-bang-later-this-year/

Çeviri: Serdar Baraklı

Bir Cevap Yazın