DNS Değişikliği İndirme Hızını Etkiler Mi?

OpenDNS ya da Google DNS gibi genel DNS servisleri kullanıcılarına daha güvenli ya da hızlı servis sunmayı önerebilir ama bazı durumlarda kullandığınız internet servis sağlayıcısının DNS servisleri, size daha hızlı indirme indirme imkanı tanıyabilir. Neden mi?

Amazon, Akamai vb içerik dağıtım ağlarını bilirsiniz. Bunlar yerkürenin birçok noktasında konuşlanmış veri merkezlerine sahiptirler. Kullanıcılarına, coğrafi olarak en yakın merkezden içerik sunmayı amaçlarlar. Mesela Adobe, dosyalarını Akamai’nin merkezlerinde tutar. Siz 1 GB’lık bir Photoshop programını Adobe.com adresinden indirmek isterseniz, bu dosya Akamai’nin size en yakın olan veri merkezinden ulaştırılır.

Bu içerik dağıtım ağları sizin coğrafi olarak bulunduğunuz konumu tespit edebilmek için bilgisayarınızın IP adresini kullanırlar. Ancak genel DNS servislerini kullanıyorsanız, bu servislerinin IP adresinizi maskelemesinden dolayı CDN sizin gerçek lokasyonunuzu bilemeyebilir. Böylece bir serverdan size dosya sunmak isterse bunu size en yakın sunucudan gerçekleştiremeyebilir ve dosyanın indirilme zamanı uzayabilir.

CDN’ler size en kısa yoldan mı dosya sunuyor?

Microsoft, CNN, YouTube gibi çok büyük sitelerin CDN hizmetlerini kullandığını düşününce, bu sitelerden hizmet alırken en yakındaki sunucudan hizmet alıp almadığınız önemli olabiliyor. Peki bunu nasıl öğreneceğiz?

1. Adım: http://networking.ringofsaturn.com/Tools/dig.php sitesini açıyoruz. Oraya dilediğimiz siteyi yazıp enterlıyoruz. Ben kendi sitemi sitemi yazdım.

Görüldüğü gibi “ANSWER SECTION” kısmında IP adreslerini elde ettik. Şimdi bu IP adresine sahip sunucunun nerede bulunduğunu öğreneceğiz.

2. Adım: www.maxmind.com/app/locate_demo_ip adresine gidiyoruz. Boşluğa IP adreslerini yazıp “Lookup IP Adresses” butonuna tıklıyoruz.

Sonuçlarda görüldüğü üzere benim sitem şu anda bana Amerika’daki sunuculardan servis ediliyor. Demekki kendi sitem için kullandığım CDN olan Cloudflare’in Türkiye’ye en yakın sunucusu Amerika’da 😀

Bir Cevap Yazın