Dosyaları ve Bölümleri TrueCrypt 7.0 ile Şifreleme

Aslında başlığı “AES Şifrelemesi için Donanım Hızlandırma Özelliğini İçeren True Crypt 7.0 Kullanarak Dosya ve Bölüm Şifreleme” olarak yazsaydık daha iyi olurdu; fakat takdir edersiniz ki başlık çok uzun olurdu.

TrueCrypt, gerçek zamanlı ve anında şifreleme özelliğine sahip olan bir yazılımdır. Dağıtımı ücretsiz olarak yapılır ve kaynak kodlarına sahiptir. Bu yazılım; dosyaları, bölümleri ve medya dosyalarını şifreleyebilir.

TrueCrypt 7.0 dün önemli bir yeni değişiklikle duyuruldu. Bu özellikle beraber kullanıcılar, aynı işlemciyi kullanarak ve tamamen yazılıma entegre edilmiş bir şekilde AES şifrelemesinde donanım hızlandırarak 4-8 kat daha hızlı şifreleme işlemi gerçekleştirme özelliğine kavuşmuşlardır.

Yapılan çeşitli testlerde donanım hızlandırmalı TrueCrypt 7.0; AES şifrelemesinde 287MBytes/sn den 2GBytes/sn’ye kadar yükselen bir şifreleme ve şifre çözme hızına sahip olmuştur. Ama hızlandırma olmadan da yapılan AES testlerinin işlem hacmi çok fazladır; bu yüzden bu özelliğin faydasını çok da göreceğimiz söylenemez; ama yine de CPU kaynaklarını rahatlatacağı ve taşınabilir sistemlerdeki pil boşalma süresini artıracağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

TrueCrypt 7.0 ait yeni özelliklere buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: http://www.webupd8.org/2010/07/encrypt-files-and-partitions-using.html.

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın