Evsiz Öğrenci, Intel’in Yarışmasında Yarı Finalist Oldu.

Intel Bilim Yetenek Arama projesi, bazı lise öğrencileri için düzenlenen bir organizasyon. Dünyanın çeşitli yerlerinden her yıl ortalama 1600 son sınıf öğrencisinin katıldığı organizasyonda, öğrenciler toplam 1.25 milyon dolarlık ödülü paylaşmak ve burs kazanmak için ter döküyor.

Brentwood Lisesi son sınıf öğrencisi Samantha Garvey, Intel Bilim Yetenek Arama projesinde 300 yarı finalist arasına kalmayı başarmış bir öğrenci. Araştırdığı konu ise midyeler ile alakalı. Samantha; midyelerin, yengeç gibi hayvanlar ile karşı karşıya kaldığında kabuk kalınlığını değiştirebildiğini keşfetmiş.

Peki neden Samantha’nın bu başarısı çok etkileyici görünüyor? Çünkü o ve ailesinin bir evi yok ve o bölgedeki evsizler barınağına sığınmış durumdalar. Bu tür bir durum birçok öğrencinin derslerine odaklanmasını zorlaştırır ama Samantha bu durumu bir motivasyon aracı olarak kullanıyor. Kendi ifadesi ile “Daha iyi bir yaşam…Bir ev” istiyor.

Eğer Samantha, Intel’in birinci olana vereceği ödülü kazanırsa 100,000 dolarlık dört yıllık burs kazanacak. Belki bu para, onun ailesinin yaşam kalitesini yükseltmeyecek ama Samantha’nın eğitiminde önemli bir yer alacak, belki de iyi bir kariyere sahip olmasını sağlayacak ve de böylece ailesine yeni bir ev ve hayat sunacak.

Hatta bu ödülü kazanamasa bile, finalist olması durumunda Washington’a yapacakları seyahatin tüm masrafları karşılanacak ve Amerikan başkanı ile ya da ikinci başkan ile konuşma şansı bulabilecek.

Kaynak: http://www.geek.com/articles/news/homeless-student-is-intel-science-talent-search-semifinalist-20120113/

Çeviri: Serdar Baraklı

Bir Cevap Yazın