Facebook‘a 3 Yeni Güvenlik Önlemi

Facebook, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için dün 3 yeni özellik daha ekledi.

Birincisi, tek kullanımlık parola. Böylece hava alanı, kafeler veya oteller gibi halka açık yerlerde rahat bir şekilde hesabını kullanmak isteyenler için güvenlik sağlanmış oluyor. Eğer o anda facebooka eriştiğiniz bilgisayardan şüphe duyuyorsanız, normal şifrenizin yerine tek kullanımlık şifre facebook tarafından gönderiliyor.

Kullanımı gayet basit. Cep telefonunuzun mesaj kutusuna “otp” yazıp 32665’e gönderiyorsunuz ve anında tek kullanımlık şifreniz cebinizde. Şifrenin geçerliliği 20 dk sonra doluyor. Ama hatırlatmakta fayda var: Bu hizmet şu an için sadece A.B.D sınırları içerisinde kullanılabilmekte.

İkinci güvenlik önlemi ise; açık olan facebook hesabınızı başka bir bilgisayar üzerinden kapatabiliyorsunuz. Şöyle ki, eğer arkadaşınızın cep telefonundan veya bilgisayarından hesabınıza girip de işiniz bittiğinde hesabınızdan çıkmayı unuttuysanız bu özellik çok işinize yarayacak. “Hesap Ayarları”na gidiyorsunuz ve başka bir cihazdan bağlı olup olmadığınızı kontrol ediyorsunuz. Eğer başka bir cihazdan bağlıysanız yönergeyi izleyerek o cihazdaki aktiviteyi sonlandırabiliyorsunuz.

“Hesap Ayarları” kısmından “Hesap Güvenliği”ne tıklayın. Orada aktif olan tüm oturumları göreceksiniz ve üstelik her oturuma ait bilgiler de orada yer alacak. Eğer birilerinin hesabınıza izinsiz olarak eriştiğini düşünüyorsanız, oradan izinsiz olarak oturum açmış kişinin bağlantısını sonlandırabilirsiniz.(resimde görülen “end activity” bölümünden)

Son olarak da bildiğimiz gibi kullanıcılar oturum açtıklarında güvenlik bilgilerinin güncel tutulması gerektiğine dair facebook tarafından düzenli olarak uyarılıyorlar. Eğer hesabınıza erişimi kaybederseniz, bu bilgiler hesabınızın kime ait olduğunu kanıtlamak ve hesabınızı geri almak konusunda facebook yöneticilerinin çok işine yarayacaktır.

Facebook’un uyarmasını beklemeyin, güvenlik bilgilerinizi istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Kaynak: http://blog.facebook.com/blog.php?post=436800707130

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın