Facebook Bu Yaz Bir Milyar Üyeye Ulaşacak.

Birleşik Devletler’de en çok ziyaret edilen 2. web site olma özelliğini taşıyan bir sitenin daha fazla büyüyemeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Dijital pazarlama ajansı olan iCrossing’in elinde ise bu düşüncenizi silip atabilecek bazı rakamlar var. Şirketin verilerine göre, Facebook bu hızda büyümeye devam ederse bu yaz bir milyar üyeye ulaşmış olacak.

Pazarlama şirketi, Facebook’un zaten 800 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladığını vurguluyor. Dünya nüfusunun 7’de biri kadar aktif üyeye sahip olan sosyal ağın bir milyar gibi bir sayıya ulaşması pek de uzak değil gibi görünüyor. iCrossing projesinde yer alan bilgiye göre Facebook’un bu sayıya 2012 Ağustos ayında ulaşması bekleniyor.

Raporda ayrıca 2006 yılından beri olan verilere bakıldığında, Facebook’un katlanarak büyüdüğü belirtilirken başka raporlarda da sabit bir büyümenin olduğuna değiniliyor. Ayrıca Facebook’un daha erken hizmet vermeye başladığı A.B.D. ve Birleşik Krallık gibi yerlerdeki büyüme hızının düştüğü ya da durduğu ifade ediliyor. Ama Hindistan ve Brezilya gibi yeni pazarların işin içine girmesiyle büyümeye devam ettiği belirtiliyor. Birleşik Devletler nüfusunun %49’unun Facebook kullandığını biliyoruz. Örneğin Hindistan nüfusunun sadece %3’ü Facebook’a kayıtlı. Bu yüzden Facebook’un büyümesi için epey malzeme var gibi görülüyor.

Bundan sonra Facebook internetin fenomeni olmaya devam mı edecek; yoksa yeni bir sosyal ağ gelip Facebook’u tahtıntan mı indirecek? Bekleyip göreceğiz…

Kaynak: http://www.geekosystem.com/facebook-one-billion-users-summer/

Çeviri: Serdar Baraklı

Bir Cevap Yazın