Facebook Stories: Facebook’un Yeni Projesi

Facebook, Stories adını verdiği projeyi bugün kullanıcılarına duyurdu. Stories, Facebook kullanıcılarının hikayelerini paylaşmalarına izin veren bir uygulama.

Stories, şu anda Facebook.com alan adı üzerinde hizmet vermiyor. Stories projesine ulaşmak için FacebookStories.com adresine gitmeniz gerekiyor. Sayfayı açtıktan sonra anasayfadaki hikayelere göz atabilirsiniz. Eğer hikayenizi paylaşmak istiyorsanız, Facebook hesabınıza erişmeye çalışan uygulamaya gerekli izinleri vermeniz gerekiyor.

Her ay, yeni bir hikaye teması oluşturuluyor ve sosyal ağın insanların yaşamına nasıl etki ettiğiyle ilgili yeni yeni hikayeler anlatılıyor.

Sitenin kendisi hakkında merak edilenlere verdiği yanıt ise şöyle: “Stories, Facebook olmasaydı gerçekleştiremeyeceğiniz; ancak Facebook sayesinde başardığınız şeylerin hikayelerini paylaşmanız için sizi çağırıyor. Sizden herhangi bir konu hakkında olağanüstü, dokunaklı ve şaşırtıcı hikayeler bekliyoruz.”

Ağustos Ayının Teması “Hatırlamak”

Facebook’un, Stories uygulamasını tanıttığı blog yazısında Mayank Sharma’nın hikayesinden bahsediliyor. Mayank Sharma, Yeni Delhi’de yaşayan ve zamanında menenjitten dolayı hafızasını kaybetmiş birisi. Facebook’taki “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” özelliği ile birlikte arkadaş çevresini yeniden keşfetti. Hafıza kaybıyla beraber giden eski yaşadıklarını yeniden hatırlamayı başardı.

Mark Zuckerberg, 2010 yılında yazdığı blog yazısında insanların hikayelerini paylaşabileceği, diğerlerinin paylaştıkları hikayeleri okuyabileceği, hikayelerin konu ve yer olarak kategorilendirileceği Facebook Stories uygulamasının üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

Aslında o zaman işaret edilen Stories projesiyle şimdiki proje biraz farklı. Çünkü 2 yıl önce planlanan projede Stories, Facebook’un parçası olacaktı. Ama bugün, sitenin Facebook’tan bağımsız olarak hizmet verdiğini ve farklı kişiler tarafından geliştirildiğini görüyoruz.

Facebook Stories hakkında daha fazla bilgiyi Stories Facebook Sayfasından alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın