Firefox Tab Candy: Tablarınızı Kategorileyin.

Firefox Tab Candy, tarayıcınızdaki birçok tabı içeriklerine göre gruplandırmanıza yarayan bir özelliktir.

Yukarıdaki videoyu izleyelim. Mozilla tarayıcılarının arayüz tasarımcısı Aza Raskin tarafından hazırlanan videoda Tab Candy hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu tür bir gruplandırma özelliğinin iOS 4 veya OS X’s Exposé deki yeni program klasörlerinden esinlenilerek yapıldığını söyleyebiliriz. Tarayıcınızdaki tabları sürükleyip bırakarak bu tabları istediğiniz biçimde sınıflandırabilir, yeni gruplar oluşturabilirsiniz. Bunun için videoda da görüldüğü gibi önceden oluşturduğumuz grubun dışındaki herhangi bir bölgeye tabı sürükleyerek yeni bir grup oluşturabilir, içeriklerine göre bu grupları adlandırabilirsiniz.

Tab Candy özelliğinin diğer bir avantajı da şudur. Siz bir gruba bakarken yani grubu büyüttüğünüzde diğer gruplar kaybolmayacak. Tarayıcıdaki ilgili yere tıkladığınızda yine gruplar karşınıza çıkacak ve istediğiniz gruba geçiş yapabileceksiniz. Sadece bu da değil. Örneğin ev için ayrı iş için ayrı çalışıyorsanız 2 genel kategoriye(ev ve iş) ayırır, bu kategorilerin içinde de ayrıca bir çok grup oluşturabilirsiniz.

Eğer Tab Candy özelliğini içeren Firefox tarayıcısını kullanıyorsanız bazen grupları değiştirmede işe yarayan butonun kullanımı sizi yorabilir. Tablar arasında gezme ve diğer gruplara göz atmak içinse Ctrl+Space bar tuşunu kullanabilirsiniz.

Şu an için OS X işletim sisteminde bu kısayolların yaramadığı görülse de Windowsta çalışmaktadır.

Tab Candy özelliği şu anda eklenti olarak bulunmamaktadır ama Firefox’un alpha versiyonunda yüklü olarak gelmektedir. Alpha versiyonlu Tab Candy özelliğini içeren bu tarayıcıyı, varsayılan tarayıcınız olarak kullanmanız henüz önerilmemektedir. Ama kullanmaya hevesli iseniz, bir göz atmanızda fayda var.

Alpha Versiyonlu Firefox Download için: Tıkla

Tab Candy Ana Sayfası İçin: Tıkla

Kaynak: http://lifehacker.com/5595027/

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın