FreeProxy İle Bloklanmış Sitelere Erişim (Windows)

Evet arkadaşlar, şu ana kadar okulda bloklanmış web sitelerine nasıl gireceğinizi araştırdınız. Kabul edin ki, ailenizin ve öğretmenlerinizin sizi internette bulunan zararlı içeriklerden korumaya çalıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Neden? Gerçekten de sizi tuzağa düşürmek isteyen kişiler her tarafta mevcut mu? Okuldaki boş saatlerinizde Gmail hesabınızı kontrol etmeyi engellemek gerçekten gerekli mi? Gerçek şu ki dünya çapındaki internet güvenliği uzmanları işlerini çok ciddi bir biçimde yapıyorlar.

5 Adımda Bloklanmış Web Sitelerine Girme

En önemli şey sistemlere karşı gelmektir. Eğer güvenlik yöneticinizin istediğini yapmasına izin verecek olursanız, internet üzerindeki yararlı şeylerin yüzde ellisinden faydalanamayacaksınız. Sosyal ağlar, e-postalar şu an için önemli iletişim araçlarıdır. İşte bu basit makalemizde de, evinizdeki kendi bilgisayarınıza basit bir proxy server kurmayı, ardından da okuldaki bilgisayarla, evinizdeki bu internet erişimini kullanarak yasaklı siteleri kullanmayı göreceksiniz.

Endişelenmenize gerek yok. Çok üst düzey bir makale değildir. Bilgisayarla fazla içli dışlı olmasanız bile rahat bir şekilde anlayabileceksiniz. Hadi başlayalım.

Adım#1 – IP Adresinizi Tespit Edin

Makalemiz geniş bantlı bir internet bağlantısı kullandığınızı ve bir router aracılığıyla internete bağlandığınızı farz ederek yazılmıştır. İlk işimiz bilgisayarınızın ev ağı içindeki yerel IP adresini ve ardından da router IP adresini öğrenmek.

Evdeki Proxy server olarak kullanmak istediğiniz bilgisayarda, komut istemini açın.(Başlat->Çalıştır-> cmd yazıp Tamam tuşuna basın.) Ardından “ipconfig” yazıp(Tırnak işareti olmadan) enterlayın.

Benimkinde 2 tane Ethernet kartı var; ama sizinkinde muhtemelen bir tane “IP Adres” göreceksiniz.

Adım#2 – Routerda Port Açma

Router yönetici paneline girin.(Linksys için tarayıcınızın url bar kısmına 192.168.1.1 tuşlayın.) Router IP adresini tespit etmek için yönetici panelindeki “Durum” kısmına tıklayın ya da WhatIsMyIP adresinden öğrenin.

Routera erişmek için kullanıcı adına ve şifreye ihtiyacınız olacak. Eğer bilmiyorsanız, varsayılan değerleri kullanarak erişebilirsiniz. Onlara da CIRT veya RouterPasswords gibi sitelerden ulaşabilirsiniz.

Ardından, port açarak bir anlamda güvenlik duvarında bir delik oluşturacağız. Linksys için, “Gaming” bölümünün altında “Port Range Forward.” bu iş için kullanılacak. Siz de kendi routerınızdaki port açma işi için “port forwarding” gibi bir kısım bulun ve standart olmayan herhangi bir port numarası tuşlayın. Ben 1085 ile 1090 arasındaki portları açtım ve “ipconfig” komutunu kullanarak bulduğum IP adresine o portları yönlendirdim. Sonra değişiklikleri kaydedin.

Adım#3 – Evdeki Bilgisayarı Proxy Servera Dönüştürün

Yukarıdaki işlemlerde belirtilen spesifik portlar üzerindeki internet isteklerinin tümü evdeki bilgisayarınıza gidecek. Bunu yapmak için evdeki bilgisayarınızda bazı ayarlar yapacaksınız. Ücretsiz Proxy server kuracağız. http://www.handcraftedsoftware.org/ adresten download edip bilgisayarınıza kurun.

FreeProxy programını açın ve “port”a tıklayın. “Protocol” kısmını HTTP Proxy olarak belirleyin ve port numarasını da routerda belirlediğiniz portlardan biri olarak ayarlayın. “Done” tuşuna tıkladığınızda yeni proxynizi kullanmaya hazırsınız. Fakat siz bu yaptığınızla yani sanal olarak korunmasız bir portu internete açarak ve tüm HTTP isteklerini ona yönlendirerek birazcık da tehlikeli bir iş yapıyorsunuz. Evet, biz bu işlemleri bazı güvenlik önlemlerini aşmak için kullanıyoruz fakat evdeki bilgisayarımız için de güvenlik önlemlerini aksatmamamız gerekiyor. FreeProxy kimlik denetleme işlevini görmek üzere “HTTP authentication” seçeneğini aktif duruma getirelim.

Bu ayarlar yardımıyla proxynizin kimlik kontrolünü ya Windows kullanıcı adı ve parolası ile ya da FreeProxy programında yeni bir parola oluşturma yoluyla yapabilirsiniz.

Adım #4 – Proxy Hizmetini Başlatın ve Filtreleri Aşın

Bundan sonra artık programımızı başlatabiliriz. Proxy hizmetimizin çalıştığını göstermek için log tutma özelliğini aktive etmiştim.

Log tutma işlemini siz aktive etmeyin, çünkü disk hafızasında yer kaplayacaktır. Ama proxynizin çalışıp çalışmadığını görmeniz açısından güzel bir yöntemdir. Artık hazırsak “stop/start” seçeneklerine tıklayabiliriz.

Adım #5 – Tarayıcınızı Ayarlayın

Yeni proxymizi test etmek için örneğin okulun kütüphanesine gidebilirsiniz. Tarayıcınızı açın ve seçenekler bölümünden bağlantı ayarlarına gelin. Evdeki proxy serverınızı kullanabilmek için LAN bağlantı ayarlarını yapın.

Vekil sunucu ayarlarını elle yapılandırabilmenize olanak sağlayan kısmı seçin ve “HTTP Proxy” bölümüne routerın IP adresini yazdığınızdan emin olun. Port bölümüne de routerda açtığınız ve programda da yazdığınız port numarasını yazınız. Kullanırken dikkatinizi çekecektir, internet hızınız eskisine oranla az olacak. Web sayfalarındaki resimlerin gelme süresi birazcık uzayacaktır.

İnternette biraz dolaştıktan sonra loglarımı kontrol ettim. Server aracılığıyla bağlandığımız her siteyi loglamış.

FreeProxy hızlı çalışır ve kullanımı kolaydır. Herhangi bir özel internet bağlantısına işten veya okuldan rahatça erişebilirsiniz.

Bazı şirketler bilgisayarları, kullanıcıların bağlantılar bölümüne erişimini engelleyecek şekilde ayarlamaktadırlar. Diğer bir deyişle proxy görevi gören IP adresleri tespit edilmiş ve bu IPlerin tümü bloklanmış olabilir. Metot ne olursa olsun onlar sizin Facebook profilinizi kontrol etmenize veya Twitter’da ileti göndermenize engel olmaya devam edecekler. Aslında dünya çapında tüm IT departmanlarının kendine gelip bu olaya bir son vermeleri gerekir. Çünkü internet bir ihtiyaçtır.

Kaynak: http://www.makeuseof.com/tag/how-to-get-into-blocked-websites-in-school-with-freeproxy/

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın