Google Eski Gazeteleri Arşivlemeyi Durdurdu.

Google, eski gazeteleri dijital ortama aktarma projesine geçtiğimiz cuma günü son verdi.

Google kullanıcıları önceden dijital ortama aktarılan gazetelere yine news.google.com/archivesearch adresinden ulaşabilecek; ancak bundan sonra arşiv büyümeyecek.

Google’dan gelen açıklamada “Birçok gazete ile ortak çalışma yaparak bir girişimde bulunduk ve eski gazetelerin çevrimiçi olarak aranması ve onlara erişilmesini mümkün kıldık.” denildi.

“Bundan sonra Google Haber Arşivleri olarak yeni bir özellik ya da fonksiyon sunmuyoruz ve artık yeni dijital dosyaları arşive katmayacağız.”

Google bu proje kapsamında 2000’den fazla gazeteye ait 3.5 milyondan fazla sayıyı dijital ortama aktardı. Arşivin en eski gazetesi; Kanada’nın Nova Scotia bölgesine ait Halifax Gazetesi’nin 23 Mart 1752 tarihli sayısına ait.

Arşivlenmiş bu dijital kopyalar gazetelere iade edilecek ve gazete kuruluşları bu kopyaları kendi web sayfalarında barındırabilecekler.

Arşivlenmiş gazeteler arasında 1895 yılından itibaren olmak üzere London Advertiser, L’Ami du Lectuer ve 1910’dan 1995’e kadar olmak üzere Milwaukee Sentinel de var.

Google bu projeyi, eski gazetelere kolay erişilebilmesi için bir takım gazete kuruluşu ile birlikte 2008 eylül ayında başlatmıştı.

Kaynak: http://interaksyon.com/article/3846/google-stops-digitizing-old-newspapers
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın