Google TV’ye Android Uygulamaları Desteği Geliyor

Geçtiğimiz sonbahar mevsiminde Google oturma odamıza kadar geldiğini Google TV hamlesi ile göstermişti. Bu platform ile Google, web ile televizyon içeriğini birleştirerek yeni teknolojilerde öncü olacağını gösteriyordu.

Maalesef ki bu hamle başarısızlıkla sonuçlandı. Platformun aşırı derecede kompleks arayüzü ve içerik sorunları (Bazı büyük kanallar, Google TV cihazlarından kendi web sitelerine erişimi engellemişlerdi.) yüzünden bu teknoloji pek fazla benimsenmemişti. Google’dan gelen son haberlere göre bu platforma yeniden hareket getirecek; en azından platformun geleceği için güzel sayılabilecek bir adım atılıyor: Çok yakında Google TV Android uygulamalarını destekleyecek.

Google, aslında platformun ilk durulduğu andan itibaren Android desteğine sahip olacağını belirtiyordu ancak bunun ne zaman olacağı kesin olarak bilinmiyordu. İşte bugün, önceden duyurulan bu desteğin gerçekleşmesine bir adım daha yakınız: Android uygulamaları için geliştirme ortamı olan Android SDK için, Google TV eklentisi yayınlandı.

Bu haber, Android uygulamalarının hemen yüklenebileceği anlamına gelmiyor. Google TV’nin yaklaşan Honeycomb güncellemesiyle beraber Android uyumlu olması bekleniyor.

Kaynak: http://techcrunch.com/2011/08/22/android-devs-can-now-start-optimizing-their-apps-for-google-tv/

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın