Google’ın İlk Tabletinin Satışı Temmuza Ertelendi.

Google’ın tablet sektöründeki ilk atılımı olan Android’li araçları, en erken temmuzda karşımızda olacak. Bunun nedeni ise tabletin satış fiyatını düşürebilmek. Önceden mayıs ayında çıkacağı söylenmişti, mevcut tasarımın da aslında mayıs ayında piyasaya sürülmek için hazır olduğu da belirtiliyor.

Mountain View şehrinde bulunan Google’ın ana laboratuvarlarının bazı tasarım değişiklikleri yapacağı ve şu an için 249 dolar olan fiyatı daha da aşağı çekme planları yaptığı belirtiliyor. Google, bu proje kapsamında Asustek ile çalışıyor. Tabletin özellikleri de 7-inç ekran, Nvidia Tegra 3 quad-core işlemci ve Wi-Fi. Android 4.0 altında çalışıyor. Google-Asustek tabletinin 249 dolarlık fiyatı, önceden düşünülen 149-199 dolar gibi fiyatlara göre yüksekti. Bir diğer 7-inç ekrana sahip olan ve 199 dolardan satışa sunulan Amazon’un Kindle Fire tableti bu ekran boyutu ve fiyatıyla Google’a sağlam bir rakip olacağa benziyor.

Bu arada Apple da, iPad mini adını verdiği 7.85 inçlik daha küçük bir tablet yapmayı planlıyor. Tabi Google daha erken davranabilir. Bir diğer görüşe göre de Google, tableti temmuzdan sonrasına ertelemek istiyor. Böylece Android’in yeni versiyonu olan Jelly Bean sürümü bu tabletlerde kullanılabilir olacak. Ama bu olasılık pek mümkün görülmüyor. Çünkü şu anki tabletler Android 4.0 sürümüne göre tasarlandı ve eğer yeni yazılım kullanılırsa tabletin çıkış tarihi daha da uzayabilir gibi görülüyor.

Ayrıca üretici firmalar, ortak çalışan iki firmanın adının birlikte kullanılmasının(Google-Asustek gibi) satışları artıracağı kanaatinde. Android tabletlerdeki bu pazarlama stratejisinin ileride Samsung, Acer gibi diğer firmaların Google ile çalışmasının kapılarını aralayacağı düşünülüyor.

Kaynak: http://www.theverge.com/2012/4/6/2929707/google-tablet-july-launch-exclusive

Çeviri: Serdar Baraklı

Bir Cevap Yazın