HP CEO‘sunun İstifasına Neden Olan Aktris

50 yaşında olan ve arasıra aktrislik yapan Jodie Fisher, kayıtlara cinsiyet ayrımcılığı şikayeti olarak geçen ve HP CEO’su Mark Hurd’un cuma günkü istifasına neden olan kişi olarak ortaya çıktı.

2007 yılında “Age of Love” adlı reality programında rol alan Fisher, Hurd’a işini kaybettirmek gibi bir amacının olmadığına ve ikilinin hiçbir gizli ilişkisi bulunmadığına değindi.

Avukatı tarafından yapılan açıklamada, Fisher’ın bu durum karşısında çok şaşırdığı ve üzüldüğü belirtildi. Sorunun ikili arasında herhangi hukuksal bir dava olmadan özel olarak çözüldüğüne değinildi.

Bu arada Fisher’ın avukatı Gloria Allred, cinsel taciz suçlarına karşı mücadeleye liderlik eden ve sık sık televizyonlara çıkan bir avukat.

HP’de yapılan incelemede ise herhangi bir taciz olayının olmadığı, fakat Mark Hurd’un 20.000$ gibi bir miktarı şirketin gideri olarak gösterdiği belirtildi. Üstelik bu para, Fisher’ın yapmadığı bir iş üzerine kaydettirilmişti. Yönetim kurulu üyeleri bu durumda Hurd’u istifaya çağırdı.

5 yıl boyunca Hurd’un yaptıklarına bakarsak aslında şirketi çok iyi şekilde idare ettiğini görüyoruz. Şirketin değeri Hurd döneminde iki katına çıkmış. Atılan sağlam adımlarla yazıcılarda, teknoloji servislerinde ve yazılımda iyice devleşen HP, olayın patlak vermesinin ardından ise, %10 luk bir düşüşle piyasa değerinden 10 milyar dolar kaybetmiş.

Yapılan açıklamalara göre Hurd işinden ayrılırken 35 milyon dolar tazminat ve bazı ek seçeneklere sahip olacak.

Aktris Fisher ile Mark Hurd’un tanışmaları 2007 yılına kadar uzanıyor. O zaman HP için ortak çalışmaya başladıkları belirtiliyor. Ayrıca Hurd’un istifasında bazı yanlış şirket politikalarının da etkili olduğu söyleniyor.

Kaynak: http://www.wired.com/epicenter/2010/08/jodie-fisher-mark-hurd/

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın