Kan Testi Bebeğin Cinsiyetini Çok Önceden Haber Veriyor

Yeni bebek bekleyen aileler, bir erkek çocuğa mı yoksa kız çocuğa mı sahip olacaklarını artık daha hızlı öğrenebilirler. Son araştırmalar göstermiştir ki basit bir kan testiyle fetusun cinsiyeti, şaşırtıcı doğruluk oranlarıyla gebeliğin 7. haftasında öğrenilebilmektedir. Araştırmanın detayları Amerikan Tıp Derneği’nin dergisinde(JAMA) yayınlandı.

Cinsiyet Tespit Testinin Yararları

Kan testi, anne olacak kişinin kanında fetal DNA’nın taranmasıyla gerçekleştiriliyor. Y kromozomu fragmanlarının olup olmamasına göre erkek veya kız olacağı belirleniyor. Eğer Y kromozomu yoksa fetus kızdır. Bu test, 2. trimesterda ultrason ile belli olan cinsiyeti daha önceden ebeveynlere bildiriyor.

Testin diğer faydası, koryonik villus örneği alma ve amniyosentez gibi gebeliğin 2. trimesterinde uygulanan invaziv testlerin düşüğe neden olma ihtimalinden çok daha az risk taşıyor. Ayrıca bu yeni test, risk altındaki bebekleri tespit etmede yardımcı oluyor; hele ki ailede cinsiyet ile ilişkili hastalıklar var ise…

Kimi uzmanlar ise, bu testin birçok ebeveyne çocuklarının cinsiyetini seçmelerine imkan verecek olmasından dolayı endişeli. Ama Tufts Tıp Merkezi’ndeki Ana-Çocuk Araştırmaları Enstitüsü direktörü ve bu araştırmanın başındaki isim Diana Bianchi’ye göre ise zaten ebeveynler bu işi ultrason yardımıyla da yapıyorlar.

Testin Doğruluğu

Şu an için, cinsiyet tayini için kullanılan kan testleri Birleşik Devletler’de yaygın değil. Üstelik bu testler internet üzerinde yıllardır pazarlanmakta. Gebeliğin erken dönemlerindeki sonuçlara ait doğruluk oranlarının açıklanmasının ardından, genetik araştırmacıları testin ne kadar güvenilir olduğunun araştırılması konusunda harekete geçtiler.

Bethesda’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Stephanie Devaney tarafından yönetilen araştırma ekibinin analizlerinde geçmişteki toplam 57 çalışma kullanıldı. Bu çalışmalar, gebe kalınan 3524 erkek ve 3017 kız çocuğu içeriyordu. Analiz verilerinin ortaya çıkardığı kadarıyla test yüzde 95.4 duyarlılığa sahip. Test gebe kalınan erkek çocukları için yüzde 98.8 gibi daha fazla doğruluk oranına sahip. Kızlarda ise bu oran yüzde 94.8. Bununla beraber gebeliğin 20. haftalarında testin doğruluk oranı daha da mükemmelleşiyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre göre testin yapılması konjenital adrenal hiperplazi riski altındaki fetusler için de faydalı. Bu durum kızlarda ambigus genitalya gibi durumların olmasına neden oluyor ki bunun önüne geçilebilmesi anne olacak kişinin rahmine steroid enjekte edilmesiyle mümkün. Bianchi’ye göre erkeklerde böyle bir durumun oluşması durumunda tedaviye gerek duyulmuyor. Bununla birlikte cinsiyetin erken belirlenmesi, gereksiz yere steroid alan kadınların sayısını da düşürecektir.

Kaynak: http://www.healthfiend.com/info/blood-test-determines-baby-gender-after-seven-weeks-of-pregnancy/

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın