Laptopların Pil Ömrünü Uzatmanın 20 Yolu

Taşınabilir araçlar hafif içeriği, daha iyi mikro devreleri ve hızlı işlemcileriyle hayatımızı daha da kolaylaştırmaktadır. Tek eksik pilleri… İşte bu makalemizde laptopların pil ömrünü nasıl uzatacağımıza göz atacağız.

Güçlü grafik sistemleri kullanan ve çok fazla kaynak kullanan uygulamalar, laptop pilinizin ömrünü azaltmaktadır. Ortalama pil ömrü en fazla 3 veya 4 saat arasında seyretmektedir.

1) Sıkıştırma İle Dosyaları Düzenleme

Düzenli olarak yapılan sıkıştırma işlemi, dosyalarınızı düzenlemeye yardımcı olacaktır. Böylece verilerinize ulaşabilmek için belleğiniz daha az çalışacaktır. Böylece laptop pilinizin ömrü daha uzun olacaktır. Belki etkisi az olabilir ama hard diskinizde yaptığınız düzenli bakımlarla etkisi giderek artacaktır.

2) Kaynağınızı Sömüren Uygulamaları Yok Edin

Arka planda çalışan uygulamalar çok önemli değildir. ‘Ctrl-Alt-Del’ kombinasyonunu kullanıp Windows Görev Yöneticisi’ni açarak kullanılan kaynağa bakın. Eğer internete bağlı değilseniz, antivirüs ve güvenlik duvarı gibi çok gerekli olmayan programları görev yöneticisinden kapatın. Ardından; Başlat –> Çalıştır –> msconfig –> “Başlangıç” sekmesinden önemsiz programları ayıklayın. Bunu yapmak için programların yanındaki kutucuktan tik işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece elediğiniz programlar bir dahaki sefere bilgisayar açılırken başlamayacaklar.

3) Planlanmış İşlemleri Durdurun

Bu planlanmış işlemler herhangi bir sıkıştırma veya virüs taraması olayı olabilir. Bu işlemlerin yanınızda priz varken planlanmış olmasına dikkat edin. Eğer yoksa bu tip görevleri iptal edin.

4) Harici Araçların Bilgisayarla Bağlantısını Kesin

Pilinizi boşaltan en büyük etken USB araçlardır. Harici fare, pc kartları, Wi-Fi, harici hoparlör, Bluetooth gibi tüm araçların bilgisayarla bağlantısını koparın.

5) CD/DVD Sürücülerini Boşaltın

Eğer kullanmayacaksanız CD/DVD leri sürücülerinizin içinde bırakmayın.

6) Yerel Sistemler Kullanın

DVD veya harici sürücüleri kullanmaktan vazgeçin. Tüm içeriğinizi yerel hard disk veya Pismo File Mount veya Microsoft’s Virtual CD ROM gibi sanal sürücülere aktararak pilinizden tasarruf edebilirsiniz.

7) Daha Az Işık

Laptopların LCD ekranları pilin ömrünü azaltan bir diğer etkendir. Fonksiyon tuşlarını kullanarak ya da Ekran Ayarları’ndan parlaklığı en düşük seviyeye getirerek de pil sarfiyatına engel olabilirsiniz.

8 ) Sesleri Kapatın

Hoparlörleri kapatın ve multimedya yazılımlarının çalışmasını engelleyin. Kurulu olan ses düzenekleri pil ömrünü tüketen bir diğer etkendir.

9) Ekran Koruyucu Kullanmayın

Pil ömrünü uzatmak için ekran koruyucu kullanmayın.

10) Güç Seçeneklerini Ayarlayın

XP ve Vista, monitör veya hard disk gibi bazı bileşenleri belirli aralıklarla kapatan gelişmiş güç yönetim özelliklerini de beraberinde getirdi. Örneğin XP kullanıyorsanız Güç Seçenekleri Özellikleri –> Güç Düzenleri sekmesindeki ayarı “En çok pil” olarak ayarlayın. (Bu uygulamayı kullanmak için Başlat –> Ayarlar –> Denetim Masası –> Güç Seçenekleri)

Benzer ayarlar, Vista kontrol panelindeki “Taşınabilir PC” kısmında bulunabilir.

11) Görünüm Ayarlarını Değiştirin

Windows Vista gibi günümüz işletim sistemleri, “Aero Glass” gibi çok kaynak tüketen bazı özelliklerle beraber gelmiştir. Bu özelliği kapatın ve daha az güç tüketimi için “Klasik” görünüme geçin. Vistada; Masaüstü – Tercihler – Renk Görünümü – Görünüm – Klasik Görünüm ve Windows Temel Grafik Arayüzü. XP de ise Görüntü Özellikleri – Temalar – Windows Klasik

Linux ve hatta Mac bile, daha uzun pil ömrü sunacak şekilde geliştirilmiştir.

12) “Hazırda Beklet”, “Uyku Modu”na Göre Daha İyidir

Uyku veya bekleme modunda, bilgisayar görüntüyü ve hard diskleri kapatır ama CPU yavaşlarken hafıza kalıntıları halen aktiftir. Bu da pilin ömründen yer. Tersine “Hazırda Beklet” modu daha iyidir; çünkü bilgisayar o andaki durumu her şeyiyle kaydeder ve kendini kapatır. Bu da pil tasarrufu sağlar. “Hazırda Beklet” modunu aktifleştirebilmek için Başlat –> Ayarlar –> Denetim Masası –> Güç Seçenekleri –> Hazırda Beklet sekmesi, Hazırda bekletmeyi etkinleştir’in yanına tik koyun.

13) Az Enerji İle Çok İş

Birçok programı aynı anda çalıştırmak pilinizi bitirecektir. Bu yüzden yüksek grafik özellikleri isteyen programların kullanımını minimuma indirin. Örneğin bir hesap çizelgesi üzerinde çalışmak yerine oyun oynarsanız piliniz daha az dayanacaktır. Bu yüzden pil ömrünü artırmak için aynı anda en fazla 1 ya da 2 program çalıştırın.

14) Yeteri Kadar RAM Kullanımı

Yeterli RAM, hard diskinizdeki varsayılan oturumda sanal hafızadaki doluluğu azaltacaktır. RAM’e ait her yeni bit, daha fazla pil harcayacaktır.

15) Laptopu Temiz Tutun

Tıkanmış hava kanalları laptopunuzun sıcaklığını artıracak; bu da pilinizin ömrünü azaltacaktır. Havalandırma kanallarının temiz tutulması, sıcaklığın düşük seviyelerde kalmasını kolaylaştıracaktır. Havanın rahat sirküle olabilmesi için bu girişlere herhangi bir şey koymayın, etrafını boş bırakın. Laptopun bulunduğu ortamı, laptopa toz girme ihtimaline karşı temiz tutun.

16) Sıcaklık Sinsi Bir Düşmandır

Gereksiz sıcaklık pilinizin ömrünü az yer ama kesinlikle de yer. Bundan dolayı laptopunuzu direkt güneş ışığına maruz bırakmayın.

17) Hafıza Etkisini Önleme

Bu problem şimdiki laptopların kullandığı Li-Ion pillerinden çok, eski Ni-MH pillerde olur. Bu problem pillerin tam boşalmamasının ardından yeniden şarj edilmesiyle oluşur. Bu durumu önlemek için pili önce tamamen boşaltın, ardından şarj edin. Li-Ion pillerinde ise parçalı boşaltma ardından yeniden doldurma olayında bu problem söz konusu olmaz. Ayrıca tamamen deşarj etme de bu pil tipi için tavsiye edilmez.

18) Yazılımları ve Sürücüleri Güncelleyin

Kulağa biraz garip gelebilir; fakat yeni sürücüler ve yazılımlar, daha verimli çalışmak üzere tasarlanırlar, yani daha az sistem kaynağı kullanırlar.

19) Doğru Adaptörü Kullanın

Laptop pilini şarj etmek için kullandığınız adaptörün orijinal olmasına dikkat edin. Watt miktarındaki yanlışlık, aşırı yüklenmeye yol açabilir; bu da pilin ve laptopunuzun zarar görmesine neden olur.

20) Kullanılmayan Pili Muhafaza Edin

Eğer belirli bir süre için laptopunuzu pil ile kullanmayacaksanız, şarjını yüzde kırk gibi bir orana ayarlayın, bilgisayarınızdan çıkarın ve soğuk bir yerde muhafaza edin.

Tipik lityum iyon pillerinin ömürleri toplamda 2-3 sene kadardır. Biraz özenli bir kullanım sonucu ömürleri daha da uzatılabilir.

Kaynak: http://www.makeuseof.com/tag/20-ways-to-increase-the-life-of-your-laptops-battery/

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın