Linux Kullanıcıları İçin Skype Alternatifleri

Microsoft ile Skype arasındaki anlaşmadan sonra yeni bir VoIP servisi için arayışa girdiyseniz bu makale tam size göre.

Bir çok kullanıcı IP üzerinden sesli görüşme yapmayı sağlayan VoIP servisi için Skype kullanmayı tercih ediyorlar. Linux kullanıcılarının Skype’ı sevdiği çok da söylenemez. Çünkü Skype, Linux’un bazı versiyonlarında çalışıyor, hepsinde çalışmıyor. Ayrıca programın linux versiyonu (2.2-beta) Windows versiyonunu(Skype 5.3) geriden takip ediyor.

Linuxta VoIP hizmetini kullanabilmek için birçok program var. Hemen hepsi ücretsiz. Bu programların çoğu SIP standardını ve XMPP protokolünü kullanıyor. Tabi bunun için aynı SIP veya XMPP ağında olmanız gerekecek.

Ama bu programlardan hiçbiri Skype ile uyumlu çalışamıyor. Skype daha kişiye özel bir sistem. Skype’ı, Skype Connect ile birlikte kurabilirsiniz. Böylece telefon sisteminize entegre etmiş olursunuz. Fakat bu da paralı bir sistem. Başka uğraşlar da mevcut. Örneğin Google Projelerinden karaka, Skype ağları ile XMPP ağlarını birbirine bağlamayı hedefliyor; ama bu da henüz geliştiricilere açık.

Ayrıca Pidgin gibi Linux tabanlı anlık mesajlaşma programları da var. Bazı VoIP servislerini destekliyor.

Linux için olan VoIP istemcileri diğer başka ortak özelliklere de sahipler. Ancak dezavantaj olarak bu programların hiçbiri masaüstü paylaşımına izin vermiyor. Bu belki fazla kullanmadığımız bir özellik olabilir; ancak teknik yardım amacıyla bu özelliğin sıkça kullanıldığını biliyoruz. Ayrıca Google’a ait uygulamalar haricindeki programlarda bir VoIP istemcisinden telefonu aramak kolay değil.

Neyse artık Linux için Skype alternatiflerine göz atalım.

Linux Dostu VoIP Programları

Ekiga: Bu program belki de en iyi bilinen Linux VoIP istemcilerinden birisi. Resmi olarak GnomeMeeting olarak biliniyor. Gnome için açık kaynak kodlu VoIP ve video konferans uygulaması. Ekiga SIP protokolü yanında H.323 video konferans protokolünü de destekliyor. İşte bu protokolle Ekiga, Microsoft NetMeeting ile ortak çalışmayı sağlıyor. NetMeeting’in yerini alan Windows Meeting Space sistemi ile ise ortak çalışamıyor.

Tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebiliriz ki Ekiga çok güzel çalışıyor. Hatta NetMeeting ile bu kadar güzel çalışması şaşırtıcı. Eğer Google Chat/Talk/Voice paketine sahip olmasaydık, linux için favori VoIP programımız Ekiga olurdu. Eğer ücretsiz program sizin önceliğiniz ise, Ekiga tam sizin için.

GNU Telephony, 1.0 versiyonuna yeni ulaşmış bir proje. SIP protokolü için oluşturulan serverlardan biri olan GNU SIP Witch 1.0 ile birlikte bu program, aslında normal kullanıcılardan ziyade açık kaynak kodlu yazılım geliştiricileri için daha uygun olduğunu göstermiştir.

Google Chat / Google Talk / Google Voice: 3 farklı ad kullanarak kafanızı karıştırmış olabiliriz ama Google kendi VoIP servislerini daha karmaşık bir şekilde tanımlıyor. Bu arada bu olay bana kör adamla filin hikayesini hatırlattı. Filin neresine dokunduğunuza bağlı olarak hayvan hakkında tamamen farklı sezgileriniz oluşur.

Eğer Google’ın anlık mesajlaşma servisi olan Google Chat’e; VoIP ve video servisi olan Google Talk’a ve PBX servisi olan Google Voice’a sahipseniz sabit hattı ve mobil telefonu arayabilme dahil tüm VoIP ve video servislerini kullanabiliyorsunuz demektir.

Tek dezavantajı bunun için bir program yok. Bunun yerine Linux ve Mac kullanıcıları web tarayıcılarına Google Talk video ve ses eklentilerini kurmalılar. Şu an sadece Windows için programı var. Artı yanı olaraksa Google sayfanızda ve Gmail hesabınızdan bu sistemi kullanmanız mümkün. Bizce işetim sisteminiz ne olursa olsun Skype için en iyi alternatif bu.

Tabi bunların hepsi Birleşik Devletlerde yaşıyorsanız geçerli. Birçok Google bileşeni Birleşik Devletler dışında çalışmıyor. Umut ediyoruz ki Google bu servisleri tüm dünyada hizmete sunar. En azından Kuzey Amerika’nın geri kalanı ve Batı Avrupa için yakında bunun gerçekleşeceğini biliyoruz.

Jitsi, resmi adıyla SIP Communicator belki de en çok özelliğe sahip Linux VoIP istemcilerinden birisi. SIP ve XMPP destekliyor. Ayrıca VoIP ile AIM, Windows Live, Yahoo! ve diğerleri arasındaki bağlatıyı kurabiliyor. Ayrıca Android için bir bağlantı noktası da 2011 ya da 2012’de gelecek.

Bu özelliklerine rağmen bizden tam not aldığını söyleyemeyiz. Ubuntu, Mint ve openSUSE üzerinde denedikten sonra yeterince hızlı çalışmadığını söyleyebiliriz. Java uygulaması olduğundan dolayı böyle olabilir. Ayrıca bazı protokol problemlerinden dolayı Ekiga ile birlikte çalışamıyor. Ama Iptel ve ippi gibi diğer SIP ağlarıyla çalışıyor.

Bana göre henüz yeterli değil. Ama üzerinde aktif bir şekilde çalışılıyor. Ayrıca sadece Birleşik Devletler için değil, tüm dünya için kullanılabilir durumda. Bu yüzden yazılımı takibe almakta fayda var.

Linphone, Linspire Linux ile beraber ortaya çıkan bir ürün. Sadece SIP tabanlı olmasının yanında bazı avantajlara da sahip. Linux, Windows, MacOSX ve Android, iPhone, BlackBerry üzerinde çalışabiliyor. Eğer yanılmıyorsak en geniş yapıdaki mimariye sahip tek açık kaynak kodlu VoIP istemcisi Linphone.

Linphone iyi çalışıyor fakat Jitsi daha çok şey vaadediyor ve Google da daha çok fonksiyona sahip.

Bunların yanında daha birçok Linux VoIP programı var. Bu yazıda kullandıklarımız en iyi bilinenlerdi.

Tüm açık kaynak yazılımlarda olduğu gibi bu programları indirmek ve kullanmak ücretsiz. SIP ve XMPP ağlarını kullanmak da ücretsiz. Deneyin ve sizin ve arkadaşlarınız için hangisi daha iyi, görün. Şöyle ya da böyle, bu programlardan birini mutlaka Skype’dan daha iyi bulacaksınız.

Kaynak: http://www.itworld.com/unified-communications/166637/5-skype-alternatives-linux-users
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın