Mac Protector: Mac için Sahte AntiVirüs Yazılımı

MAC Defender programının ortaya çıkışından henüz 2 hafta geçmiş olmasına rağmen yazılım, birçok kullanıcıyı etkiledi. Ardından buna benzer başka bir programın gelmesi de otoriteleri şaşırtmadı zaten.

Bu sefer ise sahte antivirüs yazılımımızın adı Mac Protector. McAfee yetkililerine göre indirilen trojan 2 ek paket içeriyor:

macprotector.pkg (uygulama),
macProtectorInstallerProgramPostflight.pkg (Yazılım yüklendikten sonra Mac Protector programını çalıştıran kod)

MAC Defender programında olduğu gibi uygulamanın yüklenebilmesi için root yetkilendirmesi gerekiyor. Bundan dolayı kullanıcıdan şifre girmesi isteniyor.

“MAC Protector yazılımı çok gelişmiş ve gerçek bir antivirüs yazılımı gibi görünmesi için bir çok kaynak kullanıyor. Birçok resim ve ses dosyasına sahip. Böylece sistem taraması, alarm gibi şeyleri çok güzel taklit ediyor. Mac Protector, sisteminizde sahte bir tarama yapacak. Rootkit ve ajan yazılımlar gibi zararlı programları tespit ettiğini size belirtecek.”

MAC Defender programını taklit edecek yine. Program, internet tarayıcısıyla yetişkin içerikli sitelere girildiğinden dolayı virüs bulaştığına dair kullanıcıyı ikna edecek. Sahte tarama bittiğinde antivirüs programı, bilgisayarın temizlenmesi için programın kayıt edilmesi gerektiğine dair bir uyarı verecek ve kullanıcının bunun için sipariş vermesi gerektiğini belirtip ondan kredi kartı bilgilerini isteyecek.

Bunun bir dolandırıcılık olduğunu anlayanların işi kolay. Uygulama klasöründen MacProtector.App yazılımını silmeleri yeterli. İşte bu esnada uygulama bu hamleyi gerçekleştirmenize izin vermeyecek. Bunun için ilk önce programa ait tüm bileşenleri aktivite panelinden sonralandırmanız gerekiyor. Ondan sonra silmeyi tekrar deneyince başaracaksınız.

Kaynak: http://www.net-security.org/malware_news.php?id=1727
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın