Mozilla Thimble: Yenilikçi Web Kod Düzenleyicisi

Öyle görülüyor ki programlama herkesin ilgi alanına girmek üzere. Kodlamayı öğrenmek adeta bir zorunluluk haline geldi.

Mozilla’nın son projesi Thimble, bir WYSIWYG kod editörü. HTML ve CSS için eş zamanlı olarak ön izleme imkanı veriyor. İkiye bölünmüş web sayfası üzerinde sol tarafta yaptığınız değişiklikler ekranın sağında görülüyor. Yazdığınız kodların ne işe yaradığını yazar yazmaz görmeniz için en iyi yollardan biri.

Tabi bu aslında profesyonel kullanıcılar için çok da büyük bir yenilik olmayabilir. Çünkü onlar daha önceden defalarca denedikleri ve daha güvenilir buldukları diğer yazılımları kullanmaya devam edeceklerdir ve kodlama yaptıkları her anda değişikliklerin görülmesine pek de ihtiyaç duymayacaklardır.

Diğer yandan bu işe yeni başlayanların faydalanabileceği bir araç olan Thimble’da, kullanım sırasında kullanıcılar boş bir sayfa ile başlayacaklar. Tabi burada ne yapacağım diye kara kara düşünmeye gerek yok. Mozilla bunu da düşünmüş.

Boş bir sayfadan başlayan bir kişi olsanız bile yardımcı olacak bildirimlerle ve önerilerle iyi bir öğrenme deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanında Mozilla bir kaç hazır proje ile birlikte interaktif rehberlik de sağlıyor.

Şimdiden bir çok hazır proje var ve yenileri de ekleniyor. Öğrenmek isteyenlere hatalarını gösterme, kendi sayfalarını oluşturma ve hazır bir kodu düzenleyebilme imkanını tanıyor.

Mozilla yeni projesini tanıtırken kullanıcı dostu olan bu özelliklere değindi: “Thimble ile tanışın. Bu yeni araç, herkesin dakikalar içinde çok kolay bir şekilde kendi sayfasını oluşturmasını ve paylaşmasını sağlıyor.”

“Thimble, web yapımcılığını kolaylaştırıyor. Kullanıcılara HTML olarak çalışmalarını yazma, düzenleme ve ön izleme imkanı sağlayan; ardından tek bir tıklama ile bunu yayınlama ve paylaşmasına izin veren sezgisel bir görsel editör yazılımıdır. Thimble acemi kullanıcıların kodlamayı öğrenmek için önüne çıkacak engelleri aşmasını sağlar. Başlangıç için güzel projeler ve şablonlar içermektedir.”

Bir Cevap Yazın