Nautilus 3.6, Felaket Olarak Nitelendirildi.

Linux Mint’in kurucusu ve geliştiricilerinden Clement “Clem” Lefebvre, Gnome’un Nautilus dosya yöneticisini taban alacak olan ve yeni geliştirilecek Nemo adlı programla ilgili Mint takımının kararlarını açıkladı. Yeni yayınlanan blog yazısında, 3.6 versiyonundaki tartışmalı tasarım değişikliği yüzünden takımın Nautilus tabanlı farklı bir proje geliştireceğini duyurdu. Gerekli olan özelliklerin çıkarılmasını bir felaket olarak niteledi.

Şu an geliştirilme aşamasında olan Nautilus 3.6 sürümünde fonksiyonel özelliklerin çıkarılmasıyla ilgili endişeli olan tek kişi kendisi değil. Birçok kullanıcı bu özellikleri önemli olarak belirtiyor. Ağustos ayında Canonical ve Ubuntu geliştiricileri; Ubuntu 12.10 sürümünde Nautilus’un eski versiyonu ile yola devam etme kararı almışlardı.

Lefebvre, Canonical’ın bu kararını olumlu karşıladı ama bunun sadece geçici bir çözüm olacağının altını çizdi: “Unity, kendi dosya yöneticisini çıkarana kadar zaman kazanmayı sağlayacaktır. Nautilus projesini yamalama ya da dondurma doğru bir karar fakat geçici olduğu sürece doğru bir karar olacak. Uzun vadede Canonical kendi dosya yöneticisini geliştirmeli.”

Jules Verne’in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah isimli kitabında Nautilus adlı denizaltıyı kullanan kişinin isminden ilham alınarak adı konulan Nemo dosya yöneticisi, ilk görüntüsünü Ağustos aylarının başında programın GitHub proje sayfasının genele açılmasıyla vermişti. Ama bu zaman içinde çok az bilgimiz vardı. Henüz resmi olarak duyurulmamıştı. Lefebvre, Nemo’nun Nautilus 3.4 versiyonunda olan ama 3.6 versiyonunda kaldırılan masaüstü simgeleri, kompakt görünüm gibi özellikleri içerdiğini; buna ek olarak detaylı dosya işlem bilgileri, uç birimde açılma ve root olarak çalıştırılma gibi özelliklerinin olduğunu belirtti. Nemo için planlanan özellikler arasında; kısa vadede uygun bir durum çubuğu ve düzenlenebilir araç çubuğu butonlarının eklenmesi ve uzun vadede arama kısmında geliştirilmelerin yapılması var.

Nemo’nun ilk resmi sürümünün, Cinnamon masaüstü yöneticisinin 1.6 versiyonu ile beraber çıkması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın