Nokia, Symbian’ı Bıraksın Artık.

Nokia, pazartesi günü sürpriz bir şekilde Symbian’ın kontrolünü yeniden eline aldı. Symbian şirketinin önceki hissedarlarının paylarına bu adresten ulaşabilirsiniz. Symbian bildiğimiz gibi en eski cep telefonu işletim sistemi ve Nokia’nın da kuruluşundan bu yana favorisi durumunda.

Şu anda Symbian’a yapılan güçlü yatırımlar aslında garip, çünkü bundan 1 sene önce Nokia, artık kaliteli telefonlarında Symbian’ı değil, Linux tabanlı Maemo projesini kullanacağını açıklamıştı. Gerçi bu açıklama gerçekleşmedi. N8 model telefonlar da yine Symbian kullanıldı.

Şu anda telefonlar için üretilmiş olan işletim sistemleri arasında tam bir kargaşa var. Apple’ın özel işletim sistemi olan iOS’u kullanan Apple telefonlarına karşı, Google’ın da bu işte tecrübe sahibi Android geliştiricileri var. Symbian’ın umrumda olduğunu söyleyemem. Dilerim ki tamamen çekilir piyasadan. Bu onlar için aslında bir fırsat.

Şirketin son 10 yıldaki yanlış politikalarından dolayı, hep problem yaşadım. Mesela güncel trendleri hiç bir zaman yakalayamadı. Bazı yazılımlar vardır; geliştirilebilir ya da çok orijinal olarak tasarlanır ama Symbian bu ikisine bile sahip değil.

Aslında olay 1990’ların sonunda başladı. Psion 3 ve Psion 5 dahil bir takım el terminalleri satın almıştım. Symbian’ın o zamanki adı EPOC’tu. O zaman gerçekten de kullanışlıydı. Elde taşınır cihazların herhangi bir işletim sistemine sahip olması o zamanlar dikkatleri çekiyordu ki Microsoft’un mobil işletim sistemi olan Windows CE çok kötüydü.

Bir kaç yıl sonra Symbian cep telefonlarında büyük bir sıçrama yaptı. Tabi yeni adını da almıştı. Sonra durum biraz sinirlendirici hale gelmeye başladı. 2 sorun çıktı karşımıza: İlk olarak çok yavaştı ve kullanımı baya bir sıkıntılıydı. Mesela Symbian tabanlı bir telefonun ayarlarını insanlar kendi istediği gibi değiştirmek isterken, ayarları bulmak için aşırı çabalıyorlardı. Tabiri caiz ise telefonlar ellerine artık yapışmıştı. Bu hayal kırıklığıyla telefonları duvara atıp kıramazlardı da ama ben birçok defa yaptım bunu.

Son telefonum Nokia 6680’di, 2 yıldır kullanıyordum. Hiç sevmediğim bir ekran koruyucusu vardı ve de kolay bir şekilde de kaldıramamıştım. Ben az çok 1-2 şey biliyorum teknoloji hakkında. Telefonlara da öyle 80 yaşındaki biri gibi, gökten zembille inmiş bir şeymiş gibi de bakmam. Ama şunu söyleyebilirim ki bu ekran koruyucu ayarlamasını yapana kadar saatlerimi harcamıştım.

Hani telefonun bir yerinde mutlaka bir ayarı vardı, biliyordum; çünkü önceden de bulup bu ekran koruyucuyu kaldırmıştım. Aradan zaman geçtikçe bu ayarın nerede olduğunu unutmuştum, ayrıca nereden bilebilirdim ki bir daha karşıma çıkacağını. Yazılım güncellemesi yaptıktan sonra ekran koruyucu yine geldi.

Size biraz enayice gelebilir ama Nokia telefonlarını almayı sürdürdüm. Kendi kendime “En son versiyon kadar kötü olamaz ki yeni versiyonu” dedim. Umudum vardı. Ama her seferinde hayal kırıklığı yaşadım. Yeni Symbian tabanlı telefonum öncekiler kadar kötüydü, bazen öncekilerden daha kötü.

Zaman geçti, Symbian S60 tabanlı Nokia E71’im oldu. Gerçekçi konuşmak gerekirse E71’i eleştiremem. Günceldi ve GPS, Wi-Fi gibi faydalı özelliklerle üretilmişti. Problem şurada: Bu uygulamalara erişirken ve özelliklerinden faydalanmak isterken sürekli hata veriyordu. Yavaştı. Hani basit olan işlemler bile zordu. Birisini ararken, ilk bir kaç saniye karşıdaki kişi beni duyamıyordu. Sonradan öğrendim, konuşmadan önce biraz beklemek gerekiyormuş. Mesela listedeki bazı kişilere kısa mesaj göndermek için parmaklarıma kramp girene kadar bir sürü tuşa basmam gerekiyordu.

Sonunda anladım ki bu aslında Symbian’ın temel problemi. Şimdiki Symbian^3 verisyonuna bakınca bazı kullanıcı arayüzlerinde biraz ilerleme görebiliyoruz ama şurası açık ki Symbian; sadece Apple ve Androidi yakalamaya çalışıyor. Eğer bir teknoloji diğerlerini yakalamaya çabalayıp özgün olamıyorsa ölüme mahkum oluyor.

Nokia’ya tavsiyem: Symbian’ı hemen şimdi bırakın. Onu işletim sistemi çöplüğüne yollayın gitsin. Android’e karşı yaptığınız saçma düşmanlığı bitirin ve ona bir şans verin. Emin olun müşterilerinizin hoşuna gidecektir.

Kaynak: http://www.itworld.com/personal-tech/127280/kill-symbian-now-please

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın