Opera 11 Eklenti Desteğiyle Geliyor

Up North Web(Operanın yazılımları ile ilgili bilgilendirme yapan birimi) Opera 11’in, eklenti desteğiyle geleceğini duyurdu.

Opera Eklentileri Nedir?

Eklenti desteğiyle gelecek olan Opera 11 ile kullanıcılar tarayıcı deneyimlerini yepyeni işlevsel özellikler ile geliştirecekler. Bu iş için gönüllü olna geliştiriciler de çok rahat bir şekilde HTML5, CSS ve JavaScript gibi standartlarda eklentilerini oluşturabilecekler.

Eklentiler W3C Bileşen tanımlamasını göz önünde bulundurularak geliştirilecek. Nedir bu W3C Bileşen tanımı? Mesela geliştirilen uygulama şeffaf olacak. Yani yazılım hakkındaki tüm ilerlemeler, teknik konular tartışılabilir olacak. Sonra, pazar payı analizlerine göre adımlar atılacak. Yani çoklu dil desteği olacak başka ülke kullanıcıları için. Yeniliklere açık olacak. Herhangi bir kişi bu uygulamayı geliştirebilecek. Tarafsız olacak. Test, revizyon ve bu aşamalardan sonra kalıcı kullanım basamaklarının herhangi birinde erişilebilir ve insanlar tarafından kullanılabilir olacak.

Operanın Eklentileri diğer tarayıcıların eklentilerine benzeyecek mi?

Evet, bazı yönleriyle diğer tarayıcı eklentilerine benzeyecek ve güvenilir bazı tarayıcılara ait eklentilerde değişiklik yapılmadan direkt olarak Opera’ya aktarılması konusunda adımlar atıldı.

Şu an için açık web formatlarında bu eklentilerin geliştirileceği belli oldu. Bu, Operanın stratejisindeki önemli bir aşamayı oluşturuyor.

Bir eklenti neye benzer?

Bazı eklentiler arayüz bileşenlerine sahiptir, hepsi değil tabii ki. Mesela Google Arama boşluğunun yanına, tıklandığı zaman açılan pencere şeklinde bir eklenti olabilir. Diğer eklentiler arayüze sahip değildir ama sonuçta arka planda çalışır vaziyette olacaktır.

Opera Eklentilerini Nasıl Yükleyeceğim?

İlk önce Opera 11’i yüklememiz gerekiyor. Eklentiye tıklayacaksınız ve küçük bir yükleme penceresi açılacak. Oradan “Yükle”ye tıklayacaksınız ve bitti! Veya bilgisayarınızda depoladığınız eklentiler varsa basit bir şekilde sürükle-bırak yöntemiyle de yükleyebilirsiniz.

Ne tür arayüzler desteklenecek?

Önceden de belirttiğimiz gibi açık format üzerine yoğunlaşılacak. Alpha sürümü; JavaScripti, güvenilir bazı arayüzleri ve tabları çalıştırabilecek.

Opera Eklentilerine nasıl ulaşacağım?

Opera eklentileri henüz hazır değil. Opera 11 yayınlandığı an, eklentiler kullanıma hazır olacak.

Eklentileri geliştirenlere ait bilgilere nereden ulaşabilirim?

Opera 11 Alpha yayınlanınca, bu adresten ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilir ve eklentilerinizi yayınlayabilirsiniz.

Opera 11’i nerede bulacağım?

Opera 11 Alphaya bu sayfadan ulaşabileceksiniz.

Kaynak: http://my.opera.com/chooseopera/blog/2010/10/14/opera-11-will-have-extensions

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın