Prof. Richard Dawkins Torrentçi Çıktı.

Prof. Richard Dawkins günümüzün en bilinen evrim biyologlarından birisi. Şu anda Oxford ve Berkeley Üniversitesinde görev yapıyor. Aslında ünlü olmasının sebeplerinden birisi de dinleri; yayınladığı makalelerle ve belgesellerle şiddetli bir şekilde eleştirmesi. O da her bilim adamı gibi çalışmalarının okunmasını ve görülmesini istiyor. Hatta Pirate Bay gibi telif haklarını hiçe sayan bir torrent sitesi aracılığıyla olsa da…

Ateizmin önemli savunucularından olan ve yaratılışçılık inancının en büyük karşıtlarından olan Dawkins; dinsiz bir dünyanın daha yaşanabilir bir yer olabileceğine dair bir çok belgesel yapmıştır. Hatta son zamanlardaki belgesellerinden örnek verecek olursak, “Din Okulları Tehdidi” isimli belgeseli, din okullarının çocuklar üzerindeki zararlı etkisini ortaya koymuştur.

Dawkins yapımı bu belgesel, Birleşik Krallıkta Channel 4’e ait bir kanal olan More 4 tarafından yayınlanmıştı. Belgesel hakkındaki eleştiriler doğal olarak izleyenlerin inancına bağlı olarak çeşitlilik göstermişti. Ama Dawkins’i yakından takip edenler için gerçekten etkileyici bir belgeseldi.

Dawkins hayranlarının büyük bir kısmı Birleşik Krallık’ta yaşamıyor. Doğal olarak da bir takım problemler ortaya çıkıyor. Telif hakları nedeniyle sadece Birleşik Krallık’taki televizyon izleyicileri bu belgeseli izleyebildiler. Diğer ülkelerdeki izleyiciler içinse, Prof. Dawkins’in kafasında bir çözüm çoktan vardı bile.

“Bu belgeseli Avustralya’dan izleyebilmemizin bir yolu var mı? Gerçekten izlemek istiyorum.”, “Mutlaka izlemeliyim bunu. Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan biri olarak nasıl izleyebilirim?” gibi sorular, Dawkins’in kişisel web sayfasına yazılıyordu.

Sorulardan ziyade bir cevaplar adamı olan Dawkins’in basit bir çözümü vardı.

Birkaç youtube linki ve Pirate Bay’dan belgesele ait torrent dosyasının linkini veren Dawkins, “Ülkenizde bu yöntemler de mi işe yaramıyor.” diyerek torrenti teşvik etti.

Channel 4 kanalının şikayeti üzerine youtube linklerinden birkaçı telif hakları nedeniyle silindi; ama Pirate Bay üzerindeki torrent dosyası hala kullanıcıların hizmetinde.

Bu örnekle de görüldüğü gibi Profesör Dawkins, telif haklarının olmadığı bir dünyayı daha yaşanabilir bir yer olarak görüyor. Belki de ileriki belgeseller için de güzel bir örnek teşkil edebilir.

Kaynak: http://torrentfreak.com/prof-richard-dawkins-advocates-the-use-of-bittorrent-100919/
Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın