ProtonMail’den Gizlilik Odaklı Takvim Uygulaması

Proton Calendar, ProtonMail geliştiricileri tarafından üretilen yeni, şifreli takvim uygulamasıdır ve şu an için beta sürümündedir.

Casuslar ya da isteyen her kimse, günlük planları için gizliliği tercih edenler Proton Calendar uygulamasını beğenecektir.

ProtonMail e-posta servisi gibi bu eklenti de uçtan uca şifreleme alt yapısını kullanmaktadır.

Şirketin yeni hizmetinin duyurulduğu blog yazısında “Etkinlik adı, açıklaması, lokasyonu ve katılımcıların bilgisi, serverlarımıza ulaşmadan önce cihazlarında şifrelenecek. Böylece ProtonMail dahil olmak üzere üçüncü parti yazılımlar etkinliklerinizin detaylarını göremeyecek. Sadece siz planlarınızı bileceksiniz.” denilmekte.

Hizmetin henüz masaüstü yazılımı olmasa da Linux tarayıcılardan bulut tabanlı araç ile uygulamaya girilebilmekte. Android ve iOS için mobil uygulama şu an geliştirilme aşamasında.

https://www.youtube.com/watch?v=IaGO6xVo4-0

Şu an için etkinlik oluşturma, silme ve hatırlatıcı kurma gibi şeylere izin verilmekte. Büyük ihtimalle herkese açık sürümü çıkana kadar daha fazla özellik eklenecektir. Diğer var olan takvim uygulamalarıyla ortak çalışıp çalışmayacağına dair ise henüz bir bilgi yok.

Eğer ücretli ProtonMail hesabınız varsa, ProtonCalendar uygulamasına bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Sol taraftan ProtonCalendar uygulamasını seçebilirsiniz; ancak dediğimiz gibi sadece ücretli ProtonMail kullanıcıları kullanabilir.

Proton Calendar uygulamasının ardındaki güvenlik modellemesinin detaylarını ise bu adreste bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın