Putin, anti-hacker savunma sisteminin kurulmasını istedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın bilgi teknolojileri sistemlerine karşı yapılacak hacker ataklarını tespit edecek ve ona karşı koyacak bir sistemin vakit geçirilmeden kurulması gerektiğini Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) bir toplantısında dile getirdi.

FSB’nin toplantısında Putin, “Yakın zamanda Rusya’daki teknoloji kaynaklarını hedef alan bilgisayar saldırılarına karşı tespit, koruma ve savunma sistemlerine ihtiyaç duyacağız.” dedi.

Bu işin de en yakın zamanda tamamlanması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı’nın bu açıklamasının zamanı dikkat çekiciydi; çünkü geçtiğimiz hafta Rus bilgisayar güvenlik şirketi Kaspersky; diplomatik, resmi ve bilimsel araştırma enstitülerine karşı kullanılan ve “Kızıl Ekim” adı verilen karmaşık bir zararlı yazılımın varlığından bahsetmişti.

Kaspersky araştırmacıları, bu saldırıdan etkilenenlerin çoğunun Rus olduğunu ve virüsün jeopolitik istihbarat bilgileri, gizli bilgisayar ağları ve kişisel bilgiler gibi önemli dökümanları ele geçirmek için kodlandığını belirtti.

FSB toplantısında yaptığı konuşmada Putin; bu casusluk çalışmalarının ana hedefinin; Rusya’nın geleceğe yönelik teknolojileri ve icatları, askeri gücünün geliştirilmesi ve savunma sanayisi için yapılan planlar ve çok önemli ekonomik ve politik bilgiler olduğunu söyledi.

Putin; gizli bilgilerin korunması gibi anti-casusluk faaliyetlerinin devamı için en yeni teknolojilere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Putin, çeşitli radikal yapılanmaların etkisizleştirilmesi sürecinde, bu radikal yapılanmaların mensuplarının kendi propagandalarını yaparken bilgi teknolojilerini, internet kaynaklarını ve sosyal ağları kullanmalarının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın