Son Ubuntu Sürümünü TestDrive ile İnceleyin.

TestDrive, yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcıların, Ubuntu’nun son sürümünü kolayca indirip sanal makinede test etmesi için programlanan bir yazılımdır. Aynı zamanda Kubuntu ve Xubuntu üzerinde de çalışmaktadır.

Sizin herhangi birşey yapmanıza gerek yok. TestDrive, gerekli ISO dosyasına bilgisayarınıza indirecek ve ileriki kullanımlarda onu yeni versiyonu ile eşleyecek. Biraz daha açalım burayı. İlk başta ISO dosyasını tam olarak bilgisayarınıza indirmek zorundasınız. Ardından bu sürüm üzerinde bir güncelleştirme olacağından güncellenmiş ISO dosyasını baştan bilgisayarınıza indirmek zorunda kalacakmışsınız gibi düşünebilirsiniz. İşte zsync kullanılarak, yeni bir Ubuntu sürümü çıktığında yeniden aynı ISO dosyasını indirmek zorunda kalmayacaksınız. Sadece güncellenen kısım bilgisayarınıza indirilecek.

TestDrive önceden terminalden çalıştırılan bir programdı. Şu anda ise henüz tamamlanmayan basit bir arayüzü var. Bu da işimizi kolaylaştırıyor.

VirtualBox programını, yeni arayüz ile karşımıza çıkan TestDrive ile kullanabilmek için artık config dosyalarını düzenlemenize gerek kalmayacak. Sadece sanal disk boyutunu seçeceksiniz.

Arayüze ek olarak yeni bir özellik daha karşımıza çıkıyor: Artık herhangi bir Linux sürümünü sanal makinede çalıştırabileceğiz. Basit olarak söylemek gerekirse; File–>New yolunu izleyip ondan sonra bir tanımlama yapacağız. Ardından ISO dosyasını bulunduğu adresi gireceğiz ve yeniden tam olarak indirme yapma zahmetinden bizi kurtaracak olan eşleme protokolümüzü belirleyeğiz. (zsync veya rsync seçebilirsiniz. Ama seçeceğiniz protokolün bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.)

TestDrive programını ilk kullanacağınız zaman(Applications > System Tools) Ubuntuya ait bir ISO seçeceksiniz(Ubuntu Desktop gibi) ondan sonra “Sync” butonuna tıklayacaksınız. Bu yaptığınız işlem en güncel ISO dosyasını bilgisayarınıza indirecek.

İndirme işlemi bittiğinde, “Launch” butonuna tıkladıktan sonra en güncel Linux sürümü sanal makinanızda çalışacak.

Ubuntu Üzerinde TestDrive ve Arayüzü olan TestDrive GTK Front-End Kurulumu

Eğer şu anki en son Ubuntu sürümü olan Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat kullanıyorsanız; TestDrive ve arayüz programını depolarda bulabilirsiniz. Onun için ilgili PPA’ları yani paket arşivlerini eklemenize gerek yok.

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx kullananlar aşağıdaki iki paket arşivini terminal vasıtasıyla ekleyin:

[color-box]sudo add-apt-repository ppa:testdrive/ppa
sudo add-apt-repository ppa:testdrive-gtk/ppa[/color-box]

TestDrive Programını ve arayüzünü kurmak içinse aşağıdaki komutları kullanın:

[color-box]sudo apt-get update
sudo apt-get install testdrive testdrive-gtk[/color-box]

Kaynak: http://www.webupd8.org/2010/07/testdrive-latest-daily-ubuntu.html

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın