Standart Notes – Açık Kaynak Kodlu Şifreli Not Alma Uygulaması

Standart Notes; Linux, macOS, Windows, Android, iOS ve web üzerinde ücretsiz olarak hizmet veren şifreli not alma uygulamasıdır.

Ve merak ettiğiniz şey, tamamen açık kaynak kodlu.

Linux; cihazlar ve platformlar arasında ortak çalışabilen, not alma ve görev yönetimi uygulamaları açısından oldukça zengin. Simplenote, Todoist, Google Keep, Evernote ve diğerleri bunlar arasında sayılabilir.

Tüm bu sayılanlar gibi Standart Notes da cihazlar arasında ve webde çalışabilmektedir. Telefonunuzda not alabilir, bilgisayarınızda bu notu okuyabilir, Chromebook üzerinde bunu düzenleyebilirsiniz.

Ücretsiz senkronizasyon hesabı; herhangi bir cihazda not eklemeye, düzenlemeye ve notlarınızı okumaya izin vermekte. Ayrıca yine bu hesabı kullanmanız durumunda uçtan uca şifreleme özelliği kullanılabilir hale gelmekte. Standart Notes, diğer uygulamaların sağlayamadığı standart düzeyde güvenlik ve gizliliği sağlamaktadır.

Şirket, uygulamanın özelliğini “Notlarınız, çevrimiçi hesabınıza senkronize olmadan önce gizli anahtarınız kullanılarak şifrelenmektedir. Kimse notlarınızın şifresini çözemez: Biz, internet servis sağlayıcınız ya da devletiniz.” sözleriyle özetlemekte.

Bu güvenlik seviyesinin dezavantajı ise şu: Parolanızı unuttuğunuz zaman notlarınızı kaybedersiniz. Unutulmuş parolayı resetlemek için için bir yöntem yok. Sisteme giriş yapabildiğiniz sürece şifrenizi istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz.

Programın masaüstü uygulaması, mobil uygulaması ve server tarafının açık kaynak kodlu olması en önemli özelliği. Eğer isterseniz kendi serverınızda kurabilirsiniz.

Standart Notes Özellikleri

  • AES-256 şifrelemesi
  • Mac, Windows, iOS, Android ve Linux için kullanımı kolay uygulamalar
  • Açık kaynak kodlu
  • Veri kapasitesi açısından limitsiz otomatik senkronizasyon
  • Web erişimi
  • Çevrimdışı erişim
  • Ek özellikleri olan özel hesap

Standart Notes: Ücretli Özellikler

Standart Notes uygulamaları, sunucu uygulaması hepsi açık kaynak kodlu olmasına rağmen; bazı ek özellikler ücretli hesaplar için mümkün olabilmektedir.

Ücretli hesap; notlarınızda 100 yıla kadar geriye gidebilme ve notlarınızın Dropbox ve Google Drive’a eş zamanlı yedeklenmesi gibi bazı özelliklere erişebilmenize olanak vermekte. Ayrıca ücretli hesap; ek editörlerin (markdown editor, WSISYG editor, code editor vb), eylemlerin (nota ait link verme) ve temaların kullanılmasını sağlamaktadır.

Ücretli hesaplar 4$/ay ya da 36$/yıl olarak ücretlendirilmiş.

Standard Notes Programını İndirin

Standart Notes uygulamalarını programın kendi websitesinden indirilebilirsiniz.

Standart Notes Web Sitesi

Bir Cevap Yazın