Steve Wozniak: Bulut Bilişim, 5 Yıl İçinde Problemlere Neden Olacak.

Steve Wozniak bulut bilişimi gerçekten sevmiyor olsa gerek.

Mike Daisy tarafından yaratılan ve oynanan tartışmalı “Steve Job’un Acılar ve Sevinçleri” adlı tiyatro oyunun son performanslarından birinde Soru&Cevap bölümünde soruları yanıtlayan Apple’ın kurucularından Steve Wozniak bulut bilişim hakkında içindekileri döktü.

Fransız Haber Ajansına ait olan haberde, gösteri sonrası dinleyicilere seslenen Wozniak şöyle konuştu: “Herşeyin bulut bilişim eksenine girmesinden korkuyorum. Eğer böyle giderse önümüzdeki 5 yıl içinde korkunç sorunlar ortaya çıkacak.”

Wozniak bu “korkunç” sorunların ne olacağı üzerinde fazla birşey söylemezken biraz ipucu verdi. Kişilerin, bulut bilişimde hizmet veren digital mülkiyete ve çeşitli özelliklere haklarını devredip, ondan sonra bu özellikler üzerindeki yetkilerini kaybedebileceğini söyledi.

Wozniak, “Birşeylere sahip olduğumu hissetmek istiyorum” dedi ve ekledi: “Birçok insan ‘Artık herşeyimiz bilgisayarda.’ diyor; ama ben de diyorum ki biz herşeyi web üzerinden aktarıyoruz, bulut üzerinden aktarıyoruz ve onlar üzerindeki kontrolümüz daha da azalıyor.”

Eminiz ki Apple’da, Wozniak’ın bu sözleri üzerine bir gerilme yaşanmıştır. Söyleşi sırasında Wozniak; şirketin Çin’deki işçiler üzerindeki kötü politikalarından, iOS’taki Siri uygulamasına ve Microsoft Surface Tablet’e kadar birçok konuda soruya cevap verdi.

Bir Cevap Yazın