Taşınabilir Linux Programları

Herhangi bir Linux dağıtımı veya işletim sistemi üzerinde USB bellek kullanarak beğendiğiniz linux uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Bunun için belli bir linux sürümüne ihtiyacınız olmayacak. Ubuntu, Fedora, Mandriva fark etmez. Ayrıca hiç bir kuruluma da ihtiyacınız olmayacak.

Taşınabilir Linux Programları projesi 1 uygulamaya 1 dosya düşüncesi üzerine kurulmuştur. Bu proje kapsamında hazırlanan programlar, herhangi bir Linux sürümündeki paketleme yöntemine bakılmaksızın hepsinde kullanılabilir. Bu programlar, uygulamanın çalışması için gerekli tüm şeyleri içinde barındırmaktadır. Herhangi bir klasör çıkartma işlemine ihtiyacınız olmayacak, terminalde kod yazmakla uğraşmayacaksınız. Yapacağınız tek şey; gerekli programı internetten indirmek, indirdiğiniz dosyayı çalışabilir hale getirmek. Bu kadar 😀

Aslında bu yöntem biraz da OS X deki uygulamalara benziyor: Hangi dizinde olursanız olun, ister usb bellekte ister dahili bellek üzerinde, programın çalışması için gerekli herşey zaten programın içinde hazır haldedir.

Bu tür bir uygulamanın bir çok faydasını görürüz. Kullanıcılar yeni piyasaya çıkan herhangi bir programı bilgisayarlarına kurmadan önce onu test etme imkanına sahip olurlar. Uygulamaları istedikleri yerden usb belleklere, hafıza kartlarına atabilirler ve herhangi bir linux sürümünde çalıştırabilirler.

Şu an için Taşınabilir Linux programları Projesi çerçevesinde hazırlanan programlara bakalım:

* Pidgin
* Midori Web Browser
* XChat IRC Client
* Transmission torrent app
* SpiderOak online backup tool
* Blender
* Handbrake

Geçtiğimiz nisan ayında linux kullanıcılarından beğendikleri programlara uygun olacak şekilde bannerlar tasarlamaları istenmişti. Tabi o zamanlar bunun ne amaçla kullanılacağı açıklanmamıştı. Eğer siz de yaratıcılığınızı konuşturup o tasarım yapanların içindeyseniz bu programlara bir göz atın. Çünkü sizin tasarımlarınız da bu proje çerçevesinde kullanılmış olabilir.

Taşınabilir Programları Deneyin.

Kullanıcıların bu programları çalıştırabilmesi için herhangi bir özel uğraş vermelerine gerek yok.

Programı gerekli yerden indirdikten sonra onu “çalıştırılabilir” yapmanız gerekiyor. Bunun için indirdiğiniz programın üzerinde sağ tuş yaptıktan sonra Properties(Özellikler) > Permissions(İzinler) > kısmından ‘allow executing as a programme’ kısmına tik koymanız yeterli. Ardından çift tıklama ile programınızı çalıştırabilirsiniz.

Taşınabilir Linux Programlarına göz gezdirip beğendiklerinizi indirebileceğiniz güzel bir site: portablelinuxapps.org

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2010/07/portable-linux-apps-run-your-favourite.html

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın