Ubuntu 12.04 ve Mint 13’e µtorrent Kurulumu

Her ne kadar µtorrent’in linuxta deluge, transmission, vuze, qbittorrent, ktorrent gibi alternatifleri olsa da yeni linux kullanıcıları belki de µtorrent’ten vazgeçemeyeceklerdir. Ben ilk linux kurduğumda önce vuze sonra deluge’e geçmiştim. Deluge’un arayüzü aslında µtorrent’e çok benzemekte. Onun için şu an deluge kullanmaktayım. Özel torrent sitelerinin çoğu da deluge’e izin vermekteler.

Bu yazımızı linuxa µtorrent’i nasıl kuracağımızı anlatmak için yazıyorum. Ama şu var ki µtorrent, hala linux kullanıcıları için bir program arayüzü geliştiremedi. En son web sitelerine baktığımda çalışmaların devam ettiği yazıyordu. Onlar arayüzlü bir program ortaya çıkarana kadar biz de idare amaçlı olarak µtorrent’i tarayıcıdan kontrol edeceğiz. Buradaki kurulum basamakları Ubuntu 12.04 ve Mint 13 üzerinde denenmiştir.

1) µtorrent resmi sayfasına gidiyoruz ve “Get µtorrent” butonuna tıklıyoruz.
2) Dosya gezginimiz ile dosyayı indirdiğimiz yere gidiyoruz, sıkıştırılmış dosyamızın üzerine sağ tıklayıp “Extract Here(Buraya Çıkart)” diyoruz.
3) Çıkarttığımız dosyanın içine giriyoruz. “utserver” isimli dosyanın üzerine sağ tuş yapıyoruz. Properties(Özellikler)e tıklıyoruz. Permissions(İzinler) tabına geçiyoruz. “Allow executing as a program(Dosyanın program olarak çalıştırılmasına izin ver)” kısmında tik olduğundan emin oluyoruz.

4) Şimdi µtorrent server’ı başlatmak için “utserver” dosyasına çift tıklayın. utserver arkaplanda çalışıyor olacaktır. Yani çift tıkladıktan sonra birşey çıkmasını beklemeyin.

5) Web tarayıcınızı açın, adres çubuğuna http://localhost:8080/gui/ yazın. Kullanıcı adı ve şifre kısmı gelecek. Kullanıcı adı yerine admin yazın, şifre kısmını boş bırakın. Enterlayın.

6) Web arayüzü karşımızda.

Bir Cevap Yazın