Ubuntu İçin En İyi 6 CCleaner Alternatifi

Birçok Windows tabanlı bilgisayarlarda bulabileceğiniz yaygın yazılım kategorisi; sistem optimize edici programlar ve temizleyicilerdir. Bu programlardan birisi olan CCleaner; istenmeyen dosyaları, tarayıcı önbelleğini ve geçmişini tarayan ve silen, boş alan yaratan ve güvenliğinizi sağlayan güçlü ve popüler bir Windows temizleyicisidir.

Maalesef, CCleaner Linux sistemler için kullanılabilir değil; bu yüzden önceden Windows kullanıcısıysanız ve Ubuntu Linux’a geçiş yaptıysanız yeni işletim sisteminizde aynı amaçlarla kullanılabilecek yazılımı merak ediyorsunuzdur.

Bu yazımızda Ubuntu Linux için 6 en iyi CCleaner alternatifini paylaşacağız.

1. BleachBit

BleachBit, sisteminizi kolayca ve hızlıca temizleyebilen, disk alanını boşaltan ve gizliliğinizi koruyan açık kaynak kodlu, güçlü, özelliklerden zengin ve çapraz platform bir yazılımdır. Linux sistemler ve Windows üzerinde çalışmaktadır.

Kullanımı kolaydır ve 65 dile kadar desteği bulunmaktadır. Dosyaların içeriğini güvenli bir şekilde gizlemek ve verinin kurtarılmasını önlemek için dosyaları ufak parçalara ayırarak gizliliğinizi sağlamayı amaçlamaktadır.

Uç birimde çalışmaktan eğlenenler için komut satırı arayüzü ile gelmektedir.

Ubuntu’da ve Ubuntu tabanlı diğer sistemlerde BleachBit yüklemek için;

[color-box]$ sudo apt install bleachbit[/color-box]

Çoğu Linux dağıtımının deposundaki BleachBit sürümü eskidir; bu yüzden en son sürümü kullanmak için BleachBit Download sayfasıdaki .deb ve .rpm paketlerini kullanın.

2. Stacer

Stacer; Linux sistemler için ücretsiz, açık kaynak kodlu sistem optimize edici ve gözetleme aracıdır.

Güzel bir tasarıma sahip olan kontrol paneli; zengin sistem bilgisi içeriğine erişiminize, uygulama önbelleğini temizlemenize, sistem başlangıcını analiz etmenize, sistem servislerini başlatıp/durdurmanıza ve uygulamaları kaldırmanıza izin verir.

Ubuntu ve türevlerine Stacer programını yüklemek için, aşağıda gösterilen adımları izleyin.

[color-box]

$ sudo apt install software-properties-common

$ sudo add-apt-repository ppa:oguzhaninan/stacer

$ sudo apt update

$ sudo apt install stacer[/color-box]

Diğer linux dağıtımları için kurulum yönergeleri ilgili adreste: https://github.com/oguzhaninan/Stacer

3. FSlint

FSlint; Linux dosya sistemindeki çeşitli hataları bulan ve temizleyen açık kaynak kodlu, basit ve kullanımı kolay bir programdır. Betikler aracılığıyla belirli işlemleri otomatik olarak yapmanıza izin veren hem komut satırı arayüzüne hem de GTK+ arayüzüne sahiptir.

Linux dosya sistemindeki kopya dosyaları silmeye, boş dizinleri, kullanılmayan geçici dosyaları, dosyalardaki ve dosya isimlerindeki istenmeyen ve problem oluşturan kodları, kötü sembolik linkleri bulup temizlemeye ve böylece sisteminizi temiz tutmaya yardımcı olur. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra, dosya sisteminizde yer alan önemsiz ve istenmeyen dosyaların işgal ettiği alanları geri kazanacaksınız.

Linux sisteminize FSlint programını yüklemek için aşağıdaki uygun komutu kullanın.

[color-box]

$ sudo apt install fslint [Debian/Ubuntu]

$ yum install fslint [CentOS/RHEL]

$ dnf install fslint [Fedora 22+][/color-box]

4. Sweeper

Sweeper, KDE için varsayılan sistem temizleyicisidir. Gizliliğinizi korumak için sistemdeki kullanıcı aktivitesini temizlemek ve kullanılmayan geçici dosyaları silerek disk alanı kazanmak için kullanılır. Çerezler, geçmiş, önbellek gibi web ilişkili izleri silebilir ve uygulama ve döküman geçmisini temizleyebilir.

Linux sisteminize Sweeper sistem temizleyicisini yüklemek için aşağıdaki uygun komutu kullanın.

[color-box]

$ sudo apt install sweeper [Debian/Ubuntu]

$ yum install sweeper [CentOS/RHEL]

$ dnf install sweeper [Fedora 22+][/color-box]

5. Ubuntu Cleaner

Ubuntu Cleaner, açık kaynak kodlu, basit ve kullanımı kolay olan bir Ubuntu sistem temizleyicisidir. Tarayıcı önbelleği gibi tüm özel bilgileri sisteminizden kurtarmaya ve disk alanınızı temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca APT önbelleğini, küçük resim ön belleğini, istenmeyen paketleri, eski kernelleri de temizler. Böylece sisteminizi temiz tutmaya ve disk alanı kazanmanıza yardımcı olur.

Ubuntu ve türevlerinde Ubuntu Cleaner yüklemek için; aşağıdaki PPA’yı gösterildiği şekilde kullanın.

[color-box]

$ sudo add-apt-repository ppa:gerardpuig/ppa

$ sudo apt update

$ sudo apt install ubuntu-cleaner[/color-box]

6. GCleaner

GCleaner, Ubuntu Linux ve türevleri için açık kaynak kodlu, basit ve hızlı bir sistem temizleyicisidir. Vala, GTK+, Granite ve Glib/GIO kullanılarak geliştirilmiştir. Yukarıda bahsi geçen tüm sistem temizleyiciler gibi gizliliğinizi korumaya, bilgisayarınızı daha hızlı yapmaya ve daha güvenli kullanmaya yardımcı olur.

Ubuntu ve türevlerinde GCleaner yüklemek için; aşağıdaki PPA’yı gösterildiği şekilde kullanın.

[color-box]

$ sudo add-apt-repository ppa:libredeb/gcleaner

$ sudo apt update

$ sudo apt install gcleaner[/color-box]

Ayrıca Ubuntu Tweak programı da mevcut. Ancak şu anda projenin aktif bir şekilde geliştirilmesi durdurulmuş durumda.

Çeviri: Serdar Baraklı

Kaynak: https://www.tecmint.com/ccleaner-alternatives-for-ubuntu/

Bir Cevap Yazın