Ubuntu Linux Hakkında İlginç Gerçekler

9 yıl önce 20 Ekim tarihinde ilk sürümü yayınlanan proje olan Ubuntu Linux dünya çapında milyonlarca bilgisayar tarafından kullanılıyor. Sevin ya da sevmeyin, Ubuntu, Linuxun gelişmesinde büyük bir paya sahiptir.

Bu yazıda 9. yıl dönümünü kutladığımız Ubuntu hakkında ilginç gerçeklerden ve Ubuntu’nun tarihinden bahsedeceğiz.

1. Ubuntu kelimesi eski bir Afrika kökenli kelimedir. “diğer insanlara karşı insan sevgisi” olarak çevrilmesi mümkün. Ubuntu projesinin arkasındaki açık kaynak topluluğunun ruhunu yansıtması açısından bu slogan yerindedir.

2. Ubuntu’nun resmi sembolü “arkadaşlar çemberi” olarak adlandırılıyor ve şunları anlatmak istiyor: özgürlük, işbirliği, duyarlılık ve güvenilirlik

3. Bir Ubuntu sürümünün versiyon numarası; aslında yayınlandığı yıl ve aydan oluşur. Örneğin ilk Ubuntu sürümü 4.10’dur; çünkü 2004 yılının 10. ayı olan ekimde yayınlanmıştır. Güncel Ubuntu sürümü şu anda 13.10’dur. 2013 yılının 10. ayı olan ekimde yayınlanmıştır. Her yeni Ubuntu sürümü 6 ayda 1 çıkar. Her 4. sürüm de uzun dönem destek sağlanan bir versiyon olur.

4. Ubuntu sürümlerinin kod adları bir sıfat ve bir hayvan isminden oluşur. Ayrıca bu sıfatın ve hayvan isminin ilk harfleri birbirinin aynısıdır. (Örneğin Saucy Salamander) Kod isimler alfabetik sırayla seçilir. Böylece hangi sürümün diğerinden daha önce olduğunu anlayabilirsiniz.

5. Ubuntu projesinin arkasında olan ticari şirket Canonical Ltd, sanal bir şirket olarak bilinir. Herhangi bir ülkeyle alakaları yoktur. Kendi resmi verilerine göre 30 ülkedeki 200 şehirden 600 çalışanı bulunmaktadır. Yalnızca 6 şehirde (Londra, Boston, Montreal, Şangay, Sao Paulo, Taipei) şirketin ofisleri vardır. Çoğu çalışanı birbiriyle IRC, e-posta ve Launchpad aracılığıyla iletişim kurmaktadır.

6. W3Techs verilerine göre Ubuntu, işletim sistemi bilinen websitelerinin %8.2’si tarafından kullanılmaktadır. Linux server kullanan websitelerinin ise %26’sı tarafından kullanılmaktadır.

7. Ubuntu 13.04 Raring’de toplam paket sayısı 37,500’ü aşmış, toplam boyutu 45 GB’ı geçmiştir.

8. Ubuntu ile entegre olarak çalışan kişisel depolama alanı Ubuntu One; Amazon S3 tarafından desteklenmektedir.

9. Ubuntu projesinin kurucusu Mark Shuttleworth, yolculuk parasını kendisi ödeyen 2. uzay turisti olmuştur. 2002 yılındaki uzay seyahatine ait biletin fiyatı 20 milyon dolardı.

10. Birleşik Krallık’ta “Ubuntu” kelimesi kırtasiye, giyim ve bavul gibi hizmetleri veren şirketler tarafından patentlenmiştir. Aynı zaman içinde Canonical şirketi de online alışveriş sitesi açarak ubuntu simgesi damgalı ürünleri satmaya başlamıştır.

11. DistroWatch sitesinde göre Ubuntu tabanlı toplam 131 tane işletim sistemi var ve bunların 77’si şu an olan aktif projelerden.

12. Ubuntu’ya yapılan en büyük geçiş hareketi; Fransız Polis Kuvveti’ne bağlı La Gendarmerie Nationale Bilgi Teknolojileri grubunun 85000 masaüstü bilgisayarı Microsoft’tan Ubuntu’ya geçirerek olmuştur.

13. Ubuntu’nun popülarite yarışmasında dpkg paketi en çok kullanılan paket; ve ncurses-base paketi ise en çok yüklenen paket olarak kayda geçmiştir.

14. 2013 Temmuzda en çok satan program TV/film altyazı indirme programı olan filebot olmuştur ve ay boyunca 48 adet satılmıştır.

15. 2008’in sonlarından itibaren Wikipedia, Ubuntu serverları üzerinde LAMP(Linux, Apache, MySQL, PHP) kullanımına geçmiştir.

16. Google’ın şoförsüz arabası Ubuntu’nun daha yalın bir versiyonunu kullanmaktadır.

Bir Cevap Yazın