Ubuntudaki Download Programları

Uyarı: Aşağıda inceleyeceğimiz programların amaçları konusunda herkes hemfikir olmayabilir ama bu programlar hepimizin bildiği gibi korsan amaçlı kullanılır. Dikkat edelim korsanlıktan bahsediyoruz. Hani böyle kabadayı gibi, gözlerinde bir bant, tahta ayak üzerinde yürüyen , insanları korkutan korsanlık. Ya da batının şu anki tabiriyle “Ekonomik Terörizm” Aşağıda vereceğim bilgiler doğrultusunda yapacağınız hiçbir illegal hareketten ben sorumlu olmayacağım.

İlk olarak inceleyeceğimiz program “Google2Person“. Kullanıcıların istedikleri müziği bulmalarına yarayan bu program tamamen Python programlama dili ile kodlanmıştır. Aramaktan bıktığınız müzikleri kolayca bulup indirmenizi sağlar. Şu an için bilindik 3 dosya yükleme servisinde arama yapar: Megaupload, Rapidshare ve Uploadjockey. Ayrıca arama komutunu bildiğiniz diğer siteleri de siz ekleyebilirsiniz.

Kullanımı: Arama kriterlerinizi girin, hangi dosya yükleme servisinde arama yapacağınızı belirleyin. Sonuçlar tarayıcınızda görünecek. Bu kadar basit.

Program Download: https://launchpad.net/g2p

İkinci programımız: Myspace Music Downloader

MMD(Myspace Music Downloader) aradığınız şarkıları MySpace’ten bulan bir programdır.

MMD’yi kullanabilmek için, aradığınız şarkıyı yapmış olan grubun ID’sini bilmeniz gerekiyor. Bu da basit: “myspace.com/” tan sonra gelen karakterler; gurubun veya şarkıcının ID’si oluyor. Ardından “Load Tracks” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza şarkılar sıralanacak. İstediğiniz şarkılara tik koyun, istemediklerinizden ise tiki kaldırın ve “Download”a tıklayın.

Program Download: http://dl.dropbox.com/u/1115768/dlmsm_0.1_all.deb

.deb uzantılı dosyayı yükledikten sonra terminalde şu komutu yazın:

sudo dlmsm -rtmpdump

Sonra Applications(Uygulamalar) > Internet(Internet) yolunu izleyerek programa ulaşabilirsiniz.

Youtube videolarını download etmek istiyorsak aşağıdaki yolu izleyelim:

1) Firefox tarayıcımızı kullanarak istediğimiz videonun olduğu sayfaya gidelim.
2) Videonun tamamen dolmasını bekleyelim.(Eğer en iyi kaliteyi istiyorsanız “HQ/HD” seçeneğinin seçili olduğuna emin olun.)
3) Tarayıcınızı ya da videonun olduğu sayfayı kapatmayın.
4) Nautilus dosya yöneticisini açın ve /tmp klasörüne gidin.
5) “Flash” olarak isimlendirilmiş ve devamında bazı karakterler olan dosyayı masaüstünüze atın ve yeniden adlandırın. Örneğin vimeodan video indirmek için deneme yaptığım zaman /tmp deki dosyanın adı “FlashXXXOA6BN” buydu.
6) Yok 6. madde. Bitti.

Tucan Download Manager programına gelecek olursak, dosya paylaşım sitelerinden dosya indirmeye yarayan bir programdır. Dosya indirme işimiz zorlaştıran captcha önlemi için de bir eklenti içermektedir. Ayrıca sahip olduğunuz premium hesaplar için de desteği vardır.

İndirme ekranına indireceğiniz linki kopyalarsınız ve download tuşuna bastıktan sonra indirme işlemimiz başlar. Doğrudan yapılan indirme işlemine göre daha yavaş olabilir ama captchalarla kim uğraşmak ister ki. Programı indirmek içinse Ubuntu Software Center’a “tucan” yazmanız ya da terminalde aşağıdaki komutu yazmanız yeterlidir.

sudo apt-get install tucan

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2010/02/download-myspace-music-ubuntu.html

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın