Ubuntu’ya XScreenSaver Kurulumu

Bu yazımızda Ubuntu 12.04 ve diğer Ubuntu dağıtımlarına ekran koruyucuların nasıl eklendiğini okuyacaksınız. Ama bilgisayara ve Linux’a yeni başlayan kullanıcılar, ekran koruyucunun ne demek olduğunu bilmiyor. İlk önce ekran koruyucunun ne olduğundan başlayalım.

Ekran koruyucu temel olarak güvenliği sağlama amaçlı bilgisayar yazılımıdır. Ekran koruyucu, bilgisayar kullanımda olmadığı zaman siyah bir ekran ya da hareket eden görüntülerden ve yazılardan oluşabilir. Ayrıca eğlence amaçlı veya sistem bilgilerinin gösterilmesi amacıyla da kullanılabilir. Eğer bilgisayarınızın başından ayrılacaksanız ve ne ile uğraştığınızı kimsenin görmesini istemiyorsanız ekran koruyucu iyi bir çözüm olabilir.

Ekran koruyucu bilgisayarımı nasıl güvende tutar?

Ekran koruyucuyu aşmak için bir şifre ayarlayabilirsiniz. Ama eğer bilgisayarınızı başlangıçta otomatik olarak giriş yapacak şekilde ayarlamışsanız bilgsayarın yeniden başlatılmasıyla ekran koruyucu aşılmış olur.

Ekran koruyucuyu nasıl yüklerim?

Yeni bir ekran koruyucu yüklemeden önce varsayılan olarak kullanılan ekran koruyucuyu kaldırmanız gerekiyor. Bunu da aşağıdaki komutu kullanarak yapmalısınız.

[color-box]sudo apt-get remove gnome-screensaver[/color-box]

Aşağıdaki komutu kullanarak XScreenSaver programını ve ek bazı ekran koruyucu paketlerini yükleyin.

[color-box]sudo apt-get install xscreensaver xscreensaver-data-extra xscreensaver-gl-extra[/color-box]

Kurulum yaptıktan sonra menüden ekran koruyucuyu seçerek programı başlatın.

XScreenSaver kurulduktan sonra, ekran koruyucu her devreye girdiğinde varsayılan ayar olarak rastgele ekran koruyucuları seçecektir. Program ile ilgili ayarlamaları bu adresten öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın