Wuala – Çevrimiçi Depolama Servisi

Linux kullanıcıları beraberinde gelen çevrimiçi depolama servislerine alışkın. UbuntuOne ve Dropbox, 2 GB yer sağlarken, yeni duyurulan bir proje olan SparkleShare de bu iki özelliğin daha iyi hizmet vermesini amaçlıyor.

Yukarıda saydığımız seçeneklerdeki özelliklerden memnun değilseniz; Wuala isimli güvenli çevrimiçi depolama servisini kullanabilirsiniz. Hem de ücretsiz. İsviçre çıkışlı olan bu servis şu anda onbinlerce kullanıcısı ve milyonlarca dosyanın depolaması ile ününü yapmış durumda.

Özellikler:

İlk üye olduğunuzda 1 gb lık bir alana sahip oluyorsunuz ama kullanıcılar takas yaparak veya başka kullanıcıları bu servise davet ederek daha fazla alan ve fazladan özelliklere sahip olunabiliyor. Yani birkaç adımda 5-6 GB lık bir alana sahip olabilirsiniz.

Takas

Depolama alanını takas etmek; ek çevrimiçi depolama alanı kazanmanın ve Pro user özelliklerini elde etme yöntemlerinin başında geliyor. Bu sizin seçiminize kalmış ama eğer bu özellikle ilgileniyorsanız sistemin nasıl çalıştığına göz atalım:

* Takas işlemini bilgisayarınızın hafızasını kullanarak yapıyorsunuz. Bilgisayarınızdaki alandan feragat edip, onun yerine çevrimiçi alan almış oluyorsunuz.
* Şifrelenmiş bölümler bilgisayarınızda depolanacak.
* Bir kere depolama alanı takası yaparsanız, otomatik olarak Pro user statüsüne yükselirsiniz.
* Yaptığınız takas sonucu kazandığınız çevrimiçi depolama alanı; ortalama online olduğunuz vaktin, takas işlemini gerçekleştirirkenki belirttiğiniz limit alanla çarpılmasıyla hesaplanıyor. Yani 40% online olursanız ve de limiti 10 gb olarak belirlediyseniz 4 GB ek yer kazanmış olacaksınız.

Bunun için bilgisayarınızın günde en az 4 saat açık kalması gerekmektedir.

Daha fazla alan satın alın.

Tabii ki de ek alan satın almanız için seçenek de var. Ayrıca birçok özelliğe de sahip olabiliyorsunuz. Mesela zamanda yolculuk gibi. Ne demek bu? Mesela depolanmış bir dosyayı düzenledikten sonra eski haline getirmek isterseniz bunu gerçekleştirebilirsiniz. Fiyatlar yıllık 15€ dan başlıyor.

Şifreleme

Wuala’nın sağladığı belki de en önemli özelliklerinden biri de şifreleme. Tüm dosyalar çevrimiçi depolama alanına aktarılmadan önce şifrelenir. Kullanıcılar hangi dosyalarına kimin erişebileceğini ayarlama özelliklerine sahiptirler.

Web arayüzü

Wuala herhangi bir yerden direkt olarak web aracılığıyla çalışabilir. Yani herhangi bir program indirme ve kurma işlemi yapmanıza gerek yoktur. Dosyalarınıza ister üniverteden ister internet cafelerden kolayca erişebilirsiniz.

Wualayı kullanmak için 12 neden:

1. Tüm işletim sistemleri için program desteği
2. İlk olarak 1 GB ve takas sonucu 50 GB’a varan depolama alanı
3. Dosyaları rahatça gezebilme
4. Program kullanarak indirme ve paylaşım yapabilme ayrıca web tabanlı arayüz kullanarak da bu işlemleri yapabilirsiniz.
5. Yorum yapabilme imkanı
6. Arkadaşınız bir şey yüklediğinde veya bir şeye yorum yaptığında haberdar edilebilme özelliği
7. Geniş kapsamlı gizlilik ve paylaşım seçenekleri
8. Size yük olmayacak kadar hafif bir program
9. Herhangi bir yerden herhangi bir zamanda kullanılabilme. Tarayıcı kullanarak dahi yapabilirsiniz.
10. İçeriğini paylaşmak istediğiniz dosya varsa bunlar için gruplar da var.
11. Yükleme ve indirme limiti yok.
12. İçerik kısıtlaması yok.

Wuala servisini Linux için bu linkteki adımları gerçekleştirerek kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2010/07/wuala-linux-friendly-secure-dropbox.html

Çeviri: Serdar BARAKLI

Bir Cevap Yazın