Fedora 19 için 3D Yazıcı Programı

3D baskı, “kendi ürününü kendin yap” görüşüne sahip olan insanlar arasında şu an için çok popüler. E tabi bunun için kullandığınız işletim sisteminde 3D yazıcı yazılımının olması şart.

Özgür yazılımcılığın popüler olduğu günümüzde Fedora 19 beta için 3 tane 3D yazıcı programının hazır olduğunu duyuralım o zaman. Tüm yapmanız gereken “yum install” yazmak ve 3D yazıcınızı bilgisayarınıza bağlamak.

Şunu da belirtmekte fayda var. Bu yazılımlar sadece Fedora 19’da değil, Ubuntu ve diğer linux dağıtımlarında da kullanılabilir.

1. Cura: Bu program, Ultimaker 3D Yazıcı için programlanmış bir yazılım. Daha fazla bilgiyi wiki.ultimaker.com/Cura adresinden okuyabilirsiniz.

2. Slic3r: Alessandro Ranellucci tarafından kodlanan bir yazılım. Bir çok farklı firma tarafından üretilen 3D yazıcılarını desteklemektedir. Ayrıntılı bilgiyi Slic3r.org adresinden bulabilirsiniz.

3. Repetier-Host: Bu yazılım da çok geniş bir yelpazedeki 3D yazıcıları desteklemektedir. Ayrıntılı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıda belirtilen programların ara yüzleri güzel dizayn edilmiş ve kullanımı kolay.

Ama 3D yazıcılar ucuz değil. Birleşik Devletlerde 3D yazıcı fiyatları 1000$’dan başlıyor. Eğer bu fiyat size ucuz geldiyse Ultimaker tarafından üretilen yazıcılara göz atabilirsiniz. 1600$’a satılan 3D yazıcı parçalarından başka 2100$’a satılan toplama yazıcıları da mevcut.

Repetier-Host web sayfasında 3D yazıcı üreten 25’ten fazla firmayı bulabilirsiniz. Örneğin Alman şirketi olan iRapid, kullanıma hazır 3D yazıcıları yaklaşık 1300$’a satıyor. Tüm üretici firmaların listesini burada bulabilirsiniz.

1 Cevap

  1. Serdar BARAKLI 09/09/2013

Bir Cevap Yazın